Marmarisliler “Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesine verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali davasındaydı

"Marmaris’i diğer turizm yerlerinden farklı kılan doğal zenginliğinin ve güzelliğinin yaşadığımız yangınlar ile çoğunu kaybeden ve yangın ihtimalleri ile daha da fazlasını kaybetme riski taşıyan kentimize sahip çıktık. Çünkü verdiğimiz mücadele meşru ve haklı bir mücadele"

Marmarisliler “Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesine verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali davasındaydı

Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için açılan davanın karar duruşmasını takip etti. Kararın 15 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Bugün (5 Temmuz) Muğla 3. İdare Mahkemesinde, Marmaris Kent Konseyi’nin Sinpaş GYO tarafından İçmeler Kızılkum mevkiinde başlattığı entegre projesi için açtığı “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istemli davanın karar duruşması yapıldı. Proje otel, 1407 devre mülk, 250 villa, yat yanaşma yeri, aquapark, AVM vb. gibi yapıları içeriyordu. Şirket “arsamız var”, “ruhsatımız var” ve (dinamit için) “gerekli izinlerimiz var” diyerek yarattığı doğa tahribatını savunarak davanın reddini istedi.

Davacı taraf olan Marmaris Kent Konseyi’nin yaptığı konuşmada projenin 4 etap olduğu halde 2 etabını ÇED’e sokarak hukuku aldattığını, ÇED’den etap kaçırdığını ki bu yönde Danıştay kararları bulunduğunu ifade etti. Ayrıca dosyada 2 bilirkişi raporu olduğunu ve heyetin oy birliği ile “ÇED gereklidir” diye rapor sunduğunu; yine yaşam savunucularının şikayet sonucunda açılan savcılık soruşturması sonucunda düzenlenmiş üçüncü bir bilirkişi olduğunu, dava dosyasına sunduklarının altını çizdi. Bu bilirkişi heyetinin de “25 dönüm milli park alanının tahrip edildiği ve izinsiz yol açıldığını” raporunda belgelediğini hatırlattılar.

Yaşam savunucuları, yangında dahi Sinpaş GYO’nun inşaat yasağına rağmen inşaata devam ettiğini delilleri ile ispat etti. Alanın dinamitlerle tamamen mermer ocağı görüntüsüne döndürüldüğünü, kıyının parçalanan kayalar ile doldurulduğunu, bilirkişi incelemesi sonrasında milli park talanın bir kat daha artırıldığını sadece oranın değil, İçmeler Asparan arası yolların bile çıkan hafriyatlarla doldurulduğunu hatta Hisarönü 142 parselin dahi bu kayalar ve kumlarla doldurulduğunu söyledi. Devamında arsaları ve ruhsatları olmasının firmaya milli parkı talan etme, dinamit kullanma hakkı vermediğini özellikle belirttiler.

Yaşam savunucuları, Alamos şirketinin de ruhsatı olduğunu ve ruhsatının iptal edildiğini hatırlatarak Erzincan İliç’teki şirketin de ruhsatı olduğunu ama topraklarımızı zehirlemesine izin vermemek için mücadele edildiğini de ekleyerek “iptal” kararının verilmesini talep etti.

Mahkeme 15-20 gün içinde kararını verecek

Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi yaptığı yazılı açıklamada “Avukatlarımızın ilettiğine göre mahkeme 15-20 gün içinde dava konusu hakkında kararını verecek. Ama biz şimdiden kazandık diyoruz! Neden mi? Marmaris’i diğer turizm yerlerinden farklı kılan doğal zenginliğinin ve güzelliğinin yaşadığımız yangınlar ile çoğunu kaybeden ve yangın ihtimalleri ile daha da fazlasını kaybetme riski taşıyan kentimize sahip çıktık. Çünkü verdiğimiz mücadele meşru ve haklı bir mücadele” dedi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur