Kandıra’da kirletilen Sarısu Çayı köpüklendi, kokuları etrafa yayılıyor

Kocaeli Kandıra’daki Sarısu Çayı kirlilikten köpüklenmeye başladı. Çayın kokuları etrafa yayılıyor

Kandıra’da kirletilen Sarısu Çayı köpüklendi, kokuları etrafa yayılıyor

Kocaeli Kandıra’da bulunan Sarısu Çayı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kirletildi. Köpüklenme ve kötü kokunun etrafa yayılması üzerine bölgede yaşayanlar durumu yetkililere bildirdi.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre şikayetler üzerine Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri sudan numune alarak soruşturma başlattı. Bölgede hayvancılık yapanlar, suyu kirletenlerin ortaya çıkartılmasını isterken HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı’na şu soruları sordu:

-Bakanlığınızın bu konu hakkında bilgisi var mıdır?

-Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bahse konu iddialar ile ilgili şikayette bulunulmuş mudur? Eğer şikayette bulunulmuşsa Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü konu ile ilgili ne gibi incelemelerde bulunmuştur? Eğer bu iddia doğruysa Sarısu Çay’ının kirletilmesine sebep olan kişi veya kişiler tespit edilmiş midir?

-Eğer bu iddia doğruysa Sarısu Çay’ından alman numune sonuçları nedir?

-Eğer bu iddia doğruysa seracılık ve hayvancılık faaliyeti yapan yurttaşların mağduriyetinin önlenmesi amacıyla bakanlığınızın yapmış olduğunuz çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Tehlike devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Gergerlioğlu’nun önergesine verdiği yanıtta bölgede incelemelerin yapıldığını söylerken, bölgede yaşayanlar ise tehlikenin devam ettiğini söyledi.

Kaynak: Gazete Duvar

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur