İzmir’de sağlık emekçileri ceza yönetmeliğine karşı eylemdeydi: “İptal edilene kadar mücadeleye devam”

İzmir’de sağlık emekçileri, ceza yönetmeliği olarak da bilinen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne karşı eylem düzenledi

İzmir’de sağlık emekçileri ceza yönetmeliğine karşı eylemdeydi: “İptal edilene kadar mücadeleye devam”

İzmir’de sağlık emekçileri, ceza yönetmeliği olarak da bilinen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı eylem düzenledi

İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen eylemde basın açıklamasını İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Muteber Çolak okudu.

Ceza yönetmeliğiyle özlük haklarını kaybettiklerini belirten Çolak, “Söz hakkımız kısıtlandı. Hastalık yönetim platformu diye yapılması mümkün olmayan uygulamalarla negatif performans ile tehdit edildik” ifadelerini kullandı.

“İş güvencemiz ortadan kalktı”

Sağlık çalışanlarının ücretlerinin yoksulluk sınırı altında kaldığını vurgulayan Çolak konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Keyfi sözleşme fesihleri ile iş güvencemiz ortadan kalktı. İnfaz komisyonları ile işten atıldık. Yıllık izinlerimizi kullanırken maaşımızdan kesildi. Hastalandık ameliyat olduk, istirahatli iken maaşımızdan kesildi. Ücretlerimiz yoksulluk sınırının altında kaldı. ASM giderlerini karşılamamız imkânsız hale geldi. İzmir’de bile her 5 Aile hekiminden biri tek başına hemşiresiz çalıştı, çalışıyor. Hastanelerde hekimler 5 dakikada bir hasta bakmaya zorlanıyor. Yeni yapılan yasal düzenleme hiçbir soruna çözüm olmadı.

“Keyfi sözleşme fesihleri yaşamak istemiyoruz”

Ceza yönetmeliği iptal edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Çolak, son olarak şunları söyledi:

Bir yıldır ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz diye mücadele ediyoruz. Bu yönetmelik iptal edilene kadar da mücadeleye devam edeceğiz. Keyfi sözleşme fesihleri yaşamak istemiyoruz. Söz hakkımızı istiyoruz. Etkin bir şiddet yasasının çıkmasını istiyoruz. Bu hiperenflasyon ortamında cari gider ödemelerine yapılacak artışın çözüm olmayacağını biliyoruz. Aile hekimlerinin ve hastanede çalışan hekim arkadaşlarımızın, asistan hekimlerin, hemşirelerin, laborantların, radyoloji teknikerlerin ve sayamadığımız 39 branş emekçileri olmak üzere bütün sağlık emekçilerinin emeğinin karşılığını almasını istiyoruz.

Kaynak: İz Gazete/Özgür Şengül

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur