IKBY’deki TSK üssüne ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na saldırılar

“Ebabil Tugayları” (Saraya Ababil) adlı Iraklı Şii örgüt, ülkenin kuzeyindeki bir TSK üssüne yönelik insansız hava aracı saldırısı görüntüleri yayımladı. Sabah saatlerinde ise Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu hedef alan roket saldırıları düzenlendi

IKBY’deki TSK üssüne ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na saldırılar

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolündeki Duhok vilayetine bağlı Zaho’daki bir tatil beldesine 20 Temmuz’da düzenlenen bombardımanın ardından bölgedeki tansiyon yükseliyor.

Bağdat yönetimi, dokuz sivilin hayatını kaybettiği saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutarken, ülke çapında Türkiye karşıtı protestolar yaşanmıştı.

ZAHO’DA SALDIRI: IRAK TSK’Yİ SUÇLADI, ÇAVUŞOĞLU REDDETTİ, HDP ‘İKİNCİ ROBOSKİ’ DEDİ

Son günlerde IKBY’deki TSK üslerini hedef alan saldırıların da arttığı gözlemleniyor.

“Ebabil Tugayları” (Saraya Ababil) adlı Iraklı Şii örgüt, 26 Temmuz’da Baruh ve Siri’deki TSK üslerine yönelik saldırının görüntülerini yayımladı.

Videoda Iraklı bir milis, “Yemin olsun, damarlarımızdaki kan aktığı sürece Irak topraklarında Osmanlı Devleti kurulmayacak” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan 22 Temmuz’da da TSK’nin Bamerne’deki üssü iki insansız hava aracıyla hedef alınmıştı.

Musul Başkonsolosluğu da hedef alındı

Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu bugün (27 Temmuz) sabah saatlerinde roket saldırılarının hedefi oldu. Başkonsolos Mehmet Küçüksakallı, konsolosluk personelinin iyi olduğunu ve binanın saldırıdan etkilenmediğini açıkladı.

Saldırıya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” denildi.

TV100 canlı yayınına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise saldırıya ilişkin “Bizim misyonlarımızı koruma yükümlülüğü kimde? Irak yönetiminde. Irak’ın bunu yerine getirmesi gerekiyor. Viyana sözleşmesi ortada. Türkiye’deki misyonları korumak da bizde” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur