İHD 540. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Ahmet Dizlek tedavi edilsin”

İHD F Oturması'nın 540'ıncısında 2016'da tutuklanan ve kanserden dolayı tüm midesi ve çok sayıda lenf bezi alınmış olan Ahmet Dizlek'in durumu paylaşılıp Dizlek nezdinde bütün hasta mahpusların tedaviye erişebilmesi talep edildi

İHD 540. F Oturması: “Ağır hasta mahpus Ahmet Dizlek tedavi edilsin”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin cezaevlerindeki hasta mahpusların tedaviye erişim hakkına yönelik ihlallere dikkat çektiği F Oturmalarının 540’ıncısında 2016’da tutuklanan ve kanserden dolayı tüm midesi ve çok sayıda lenf bezi alınmış olan Ahmet Dizlek’in durumu paylaşıldı.

Açıklamanın ardından Dizlek nezdinde bütün hasta mahpusların tedaviye erişebilmesi talep edildi.

Cezaevlerinde tedavi edilebilir hastalıklara yakalanan mahpusların cezalandırılmak için ölüme sürüklendiğinde dikkat çekilen açıklamada Dizlek hakkında şunlar söylendi:

Ahmet Dizlek, 2016’da tutuklandıktan bir süre sonra mide rahatsızlıkları yaşamaya başlamış, uzun süre basit ilaçlarla durumu geçiştirilmiş ve hastaneye götürülmemiştir. Hastaneye sevk edilip tetkikler yapıldığında ülser olduğu söylenip yine hapishaneye geri gönderilen Dizlek’in midesindeki ağrılar her geçen gün artmış, ancak ısrarlarına rağmen hastaneye götürülmemiştir. Dizlek’in midesindeki ağrılar artık dayanılmaz bir hale gelince 2020 yılında yeniden hastaneye götürülmek zorunda kalınmış, yapılan tetkiklerde midesindeki yaranın kansere dönüştüğü ve tüm mideyi kapladığı tespit edilmiş ve Dizlek’in ameliyat edilmesi gerektiği söylenmiştir. Ancak Dizlek ameliyat edilmediği gibi düzenli doktor kontrolüne dahi götürülmemiştir.

Komisyonumuza bilgi veren Dizlek’in eşi “Ahmet her fenalaştığında onu acile ya da polikliniğe muayeneye götürüp getirmişler. Ben hastaneye gidip onu muayene eden doktoru bularak konuştum. Doktor bana bu hasta takibimizde değil, ben risk alıp onu ameliyat edemem dedi” diyerek bu denli ağır bir hastanın düzenli bir doktor kontrolüne dahi çıkarılmadığını belirtmiştir.

Dizlek doktorların ısrarı üzerine 2 aylık bir takibe alınarak Kasım 2021’de ameliyat edilmiş, bu ameliyatta Dizlek’in tüm midesi ve çok sayıda lenf bezi alınmıştır. 6 gün sonra tekrar hapishaneye getirilen Dizlek için hastanede düzenlenen beslenme programına uyulmadığı için, ortak yemekleri yiyemeyen Dizlek haftalarca sadece süt ve bisküvi ile beslenmek zorunda kalmış ve aşırı kilo kaybetmiştir. Yapılan tetkiklerde böbreğinde kist geliştiği tespit edilmesine rağmen tedavi uygulanmamıştır. Eşi; Dizlek’in aşırı zayıfladığını ve görüşlere duvarlara tutunarak geldiğini söylemektedir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur