İBB, AKP döneminde açılan davaya müdahil oldu: “Ulaşım zammını protesto edenler cezalandırılsın”

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yılında yapılan ulaşım zammını protesto edenlerin davasına müdahil oldu. Yurttaşların cezalandırılmasını istedi

İBB, AKP döneminde açılan davaya müdahil oldu: “Ulaşım zammını protesto edenler cezalandırılsın”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2009 yılında yapılan ulaşım zammını protesto edenlerin yargılandığı davaya müdahil olarak katılmak istiyor. İBB’nin avukatları aracılığıyla yapılan başvuruda düşme kararı verilen davanın yeniden açılması talep edildi.

İBB’nin 2009’daki AKP’li yönetimi, o dönem toplu taşımaya zam yapmış, bu durum yurttaşlarca protesto edilmişti. Halkevleri üyeleri de bu nedenle İBB’nin Saraçhane’deki binası önünde eylem düzenlemişti. Eylem sonrası protestoculara dava açılmış, yargılama sonunda düşme kararı verilmişti.

İBB, yargılama bittikten sonra İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne davaya müdahil olmak için başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde İstanbul 11’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararının eksik olduğu öne sürüldü. İBB’nin başvuru dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Suçtan zarar gördük”

3 Aralık 2009 günü saat 11.30 sıralarında yukarıda isimleri yazılı şüpheliler metrobüs ücretlerine yapılan zammı protesto etmek amacıyla zorla İBB binasından içeri girmiş ve bu esnada turnikelerin ve panel kapılarının kırılmasına ve güvenlik görevlilerinden bazılarının yaralanmasına sebebiyet vermişlerdir. Daha sonra şikayetçi olan güvenlik görevlileriyle birlikte Beyazıt Karakolu’na gidilerek şüpheli şahıslar hakkında yasal işlemlerin yapılması “müvekkilim idare adına vekil olarak talep edilmiştir. Açıklanan sebeplerle iddianamede müştekiler arasında altıncı sırada suçtan zarar gören İBB Başkanlığının isminin yazılması gerekmektedir.

“Zamanaşımı sebebi yok”

Mahkeme kararının gerekçesinde atılı suçlarla ilgili olarak olağanüstü zamanaşımı süresinin dolduğu, zamanaşımını kesen veya durduran sebeplerin olmadığı ve eylemlerin zamanaşımına uğradığı anlaşılmakla davanın zamanaşımı nedeniyle ayrı ayrı düştüğüne karar verilmiştir.

“Mahkeme kararı eksiktir”

Müdahale talebimize ilişkin bir karar verilmemiştir. Eksik incelemeye dayalı karar hatalıdır. İstinaf talebimizin kabulünü karar verilmesini talep ederiz. Açıklanan ve yüksek makamımıza re’sen lehimize bulunacak sebeplerle İstanbul 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin 15 Şubat 2022 tarihli kararının bozulmasına karar verilmesi vekaleten arz ve talep olunur.

“Kamuyu zarara uğratanlar biz değiliz”

Davada yargılanan Nevruz Tuğçe Özçelik, Yeni Yaşam Gazetesi’nden Tolga Balcı’ya yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Bizler ulaşımın temel, kamusal bir hak olduğunu savunuyoruz ve parasız ve nitelikli bir şekilde verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dün olduğu gibi bugün de parasız nitelikli, kamusal ulaşım hakkı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu dosya istinafa götürülmüş olabilir, ancak burada kamuyu zarara uğratan biz değil, halkın cebindeki 3-5 kuruşa göz dikenlendir.

Kaynak: Yeni Yaşam

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur