Fatsa Fener Adası’na büfeli teras projesi: “Felakete neden olur”

Ordu'daki Fatsa Fener Adası'na yapılması düşünülen büfe ve terasın yer aldığı projenin ekosistem açısından felakete neden olabileceği düşünülüyor

Fatsa Fener Adası’na büfeli teras projesi: “Felakete neden olur”

Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan Fener Adası’na, “Fatsa Fener Adası” projesinin yapımının planlandığı ortaya çıktı. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından büfe ve terasların da yer aldığı projenin ihalesi 12 Mayıs’ta açıldı. 3 Haziranda teklif çıkmamasından dolayı ihalenin iptal edildiği açıklandı.

Gazete Duvar’dan Hazal Ocak’ın haberine göre ihalenin iptal edilmesine rağmen belediye meclisi haziran ayı toplantısında ihale dosyasında yer alan görsellerden oluşan bir video ile “Fatsa Fener Adası” projesini tanıttı.

Balıkların yaşama şansı yok

Projenin tanıtılmasının ardından Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın bir rapor hazırladı. Fatsa Adası’nın önemine dikkat çekilen raporda şunlar belirtildi:

Karadeniz gibi sert zemin yapısı ve kayalık bölgeleri çok az olan denizel yapılarda, kayalık bölgeleri yaşam alanı olarak seçen eşkina, kötek, karagöz, iskorpit gibi balıkların başka alanlarda yaşama şansı yoktur. Karadeniz’in zemin yapısının büyük bölümü çamur ve biyoçeşitliliği çok azdır. Canlıların bulunduğu alanlar ise sadece taşlık ve sert alanlardır. Kumluk ve çamurluk alanlarda neredeyse yaşam belirtisi bile yoktur. Fatsa İlçesinin denizel kısmında 500-600 metre derinliğinde bir çukur vardır.

Beklenmedik felaketlere neden olabilir

Fatsa Adası’na teknelerin yanaşabileceği bir rıhtımın planlandığını vurgulayan Aydın raporunda son olarak şu bilgilere yer verdi:

Bölgeye bu şekilde teknelerin yanaşması ve insanların bu alanlara çıkması, adanın ekosistemine çok büyük zarar verecek, onlarca kuş türünün adaya gelmemesine, teknelerin çıkaracağı gürültüden dolayı balık popülasyonlarının adadan uzaklaşmasına neden olacaktır. Ayrıca adaya gelecek insanlar bu insan eli değmemiş alanı kısa zamanda, her yerde olduğu gibi çöplük alanına çevireceği de bir gerçektir. Ekosistemi ayakta tutan ve besleyen böyle alanlara dokunmak, gelecekte beklenmedik felaketlere neden olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Kaynak: Gazete Duvar

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur