Fatih Ormanı’na yapılmak istenen eğlence merkezine karşı canlı yaşamını ve ekolojik dengeyi savunanlardan eylem: “Sermaye güçlerine karşı yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz”

İstanbul'daki Fatih Ormanı'na Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında eğlence merkezi yapılmasını istemeyen yaşam savunucuları, "Sermaye güçlerine karşı doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi

Fatih Ormanı’na yapılmak istenen eğlence merkezine karşı canlı yaşamını ve ekolojik dengeyi savunanlardan eylem: “Sermaye güçlerine karşı yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz”

İstanbul Sarıyer’de bulunan Fatih Ormanı’na Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında “Tabiat Parkı Projesi” kapsamında eğlence merkezi yapılmak istenmesine karşı yaşam savunucularının mücadelesi sürüyor.

“Ormanda konserin değil canlıların sesini yükselteceğiz”, “Doğuş Holding Fatih Ormanı’ndan elini çek!”  yazılı pankartların bulunduğu eylemde, ormana yapılan konser alanıyla birlikte ormandaki canlı yaşamının ve ekolojik dengenin altüst  edildiği vurgulandı.

Kuzey Ormanları Savunması, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul’da yangın tehdidine karşı ormanlara girişlerin yasaklanmasına rağmen Fatih Ormanı’nda binlerce kişilik konser düzenlenmesinin serbest olduğunu söyleyerek, “Canlı yaşamını, doğayı ve ekolojik dengeyi alt üst eden sermaye güçlerine karşı doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!” dedi.

Yaşam savunucuları, 20 Temmuz günü Fatih Ormanı’nın girişinde bir eylem daha düzenlemişti.

Ne olmuştu?

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding, Fatih Ormanı’nda proje yapmak için Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları şirketini kurdu. Fatih Ormanı, Ege Turizm ve Gayri Menkul Yatırımları A.Ş’ye 1 Aralık 2010 tarihli sözleşme ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından devredildi. Ormanı 29 yıllığına şirketlere verdiler.

Fatih Ormanı’nda 18 bin kişilik konser alanı, 108 adet villa, lüks lokantalar öngören, 148,12 hektarlık alanı kapsayan ‘Park Orman Tabiat Parkı’ projesi yaptılar. İnşaatını 2018 yılında bitirip, 24 yıl işletmeyi planladılar.

Fatih Ormanı’nı, İstanbul’a yaşam veren Kuzey Ormanları’nı savunanların bu talan girişimini durdurmak üzere mücadelesi 2014 yılında başladı.

Bilgili ve Doğuş ortaklığı, 2017 yılında, projede 108 olan villa sayısını azaltarak ormanda 53 villa, 20 lokanta ve konser salonları içeren bir proje için ÇED sürecini yeniden başlattı.

İstanbul 10. İdare Mahkemesi, 2018 yılında Fatih Ormanı ile ilgili nihai kararını vererek, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle Doğuş-Bilgili şirketlerinin Fatih Ormanı Projesi’ne izin veren nazım imar planı ve uygulama imar planını iptal etti.

Fatih Ormanı’nı savunanların yıllar süren mücadelesi bir orman kıyımını, kamusal alan talanını engellemiş oldu.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Nafiz Karadere bu yıl (2022) Şubat ayında basına yeniden açıklama yaparak “Ormanın izin verdiği kadar park” ifadeleriyle Fatih Ormanı’na yerleşmek için yeni bir proje hazırladıklarını belirtti. “Konser ve festivaller yapacağız” diyerek projenin içeriğini açıklamadılar.

Geçmişte Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait Fatih Ormanı’nda yıllarca ‘Park Orman’ adıyla festivaller, konserler düzenlendi. Kamuya ait bir ormandı. 2010 yılında ormanı gizlice Doğuş-Bilgili’ye kiraladılar.

Sadece festival-konser yapıyoruz denilerek yerleşmeye çalıştıkları ormana, yaşam savunucuları 6 yıl önce engel olmasaydı 108 villa, AVM ve konser alanı inşa edeceklerdi. Yaşam savunucuları, izin vermediklerini ve izin vermeyeceklerinin altını çiziyor. Çok sayıda bitki ve canlı türüne de ev sahipliği yapan ormandaki habitatın korunması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur