Eskişehir’de Onur Yürüyüşü yasağına yürütmeyi durdurma talebi reddedildi: Hak, hukuk yok ama “genel ahlak” var, IŞİD var…

Eskişehir'de Onur Haftası etkinliklerini yasaklayan Valilik kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin başvuru reddedildi. Mahkeme red kararında Valiliğin "Onur Haftası etkinliklerinin genel ahlaka aykırı olduğu" ve "IŞİD'in uyuyan hücrelerinin LGBTİ+'lara saldırmayı düşündüğü" şeklindeki gerekçelerini haklı buldu

Eskişehir’de Onur Yürüyüşü yasağına yürütmeyi durdurma talebi reddedildi: Hak, hukuk yok ama “genel ahlak” var, IŞİD var…

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, Onur Yürüyüşü kapsamındaki tüm etkinliklerin iki hafta boyunca yasaklanmasına ilişkin Valilik kararına karşı yapılan yürütmeyi durdurma talepli başvuruyu reddetti.

Mahkeme, Valilik savunmasında geçen, “Onur Haftası etkinliklerinin genel ahlaka aykırı olduğu” ve “IŞİD’in uyuyan hücrelerinin LGBTİ+’lara saldırmayı düşündüğü” şeklindeki gerekçeleri haklı buldu.

Eskişehir Valiliği, 29 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan 2. Eskişehir Onur Haftası kapsamında “yapılması düşünülen her türlü etkinliği” yasakladığını duyurmuştu. LGBTİ+’lar da avukatlarıyla birlikte yasak kararına itiraz ettikten sonra yazılı bir açıklama yapıp tüm engellemelere rağmen sokağa çıkmış, eylemler sırasında çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

“Genel ahlaka karşı”

Mahkeme, Mati Solak adına Avukat Pınar Çelik Arpacı tarafından yapılan yürütmeyi durdurma talepli itirazın reddedildiğini bildirdi. Red kararı, Onur Haftası etkinliklerinin genel ahlaka aykırı olduğu ve Onur Haftası’na karşı saldırı tehditleri bulunduğu iddiaları ile gerekçelendirildi.

Mahkemenin bildiriminde şu ifadeler yer alıyor:

Ülkemiz gençliğinin toplum tarafından benimsenmiş, yazılı olmayan kurallar haline gelmiş, birlikte yaşamın vazgeçilemeyecek unsurları olarak bilinen genel ahlaka karşı birtakım tutum ve davranışlar içeren kimi LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar tarafından “Onur Haftası” adı altında ilimizin de aralarında yer aldığı bazı illerde düzenlemek istedikleri etkinliklerin, anılan Anayasa hükümlerinin amacına aykırı olduğu, bu tür etkinliklerle ailenin ve gençliğinin korunması bir yana, aksi tutumlar ve eylemler ifa edildiği bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla, dava konusu işlem; Anayasanın devletin kurumlarına yüklediği görev ve sorumluluklar kapsamında alınmış bir karar olup, hukuka ve kamu düzeni, kamu güvenliği, toplum barışı ile gençlerin korunması ilkelerine uygundur.

Yukarıdaki maddede ayrıntıları ile açıklandığı üzere kolluk birimlerinin ve istihbarat teşkilatının gizli nitelikli belgelerine dayanarak tesis edilen dava konusu karar; bu belgelerde yer alan saldırı tehditleri, farklı görüşteki grupların bir araya gelerek çıkarılması muhtemel olaylar ile kamu huzuru ve genel asayişin bozulabileceği tehdidi karşısında ilgili mevzuat hükümlerinin verdiği yetki ve sorumluluklar gereğince vatandaşlarımızın ve özellikle gençlerimizin huzurunu, sağlığını ve güvenliği korumak için alınmış bir karardır ve ölçülülük ilkesine, kanunilik ilkesine uygundur.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur