EŞİK, Danıştay’a hatırlattı: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

“İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiğine” dair kararın yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2021'in yıldönümünde EŞİK bir açıklama yayımlayarak Danıştay'a seslendi: "Kadın cinayetleri politiktir, vereceğiniz karar kadınların can güvenliği hakkındadır"

EŞİK, Danıştay’a hatırlattı: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

“İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiğine” dair kararın yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2021’in yıldönümünde Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) bir açıklama yayımladı.

EŞİK açıklamasında şunları söyledi:

Bir yıl önce bugün “İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiğine” dair hukuksuz kararın yürürlük tarihiydi. Hukuksuz bir kararın yürürlük tarihi olmaz. Daha ötesi; İstanbul Sözleşmesi kadınların canları, özgürlükleri hakkında olup, her bir cümlesi onlara Emine Bulut’un kızının “Anne Lütfen Ölme” çığlığını, Pınar Gültekin’in küllerini, Gülistan Doku’nun bulunmayışını hatırlatırken hiç bir güç bu cümleleri gündemden kaldıramaz, kadınların aklından ve gönlünden silemez. Kısacası kadınların İstanbul Sözleşmesi’nden VEZGEÇMESİ mümkün değil.

İstanbul Sözleşmesi’nin “nas olmadığı”, çıkılabileceğinin dile getirilmesi ve 19 Mart 2021 Cuma gecesi tek cümlelik bir kararla Türkiye’nin imzasının çekildiğinin ilan edilmesinden buyana, kaç potansiyel katilin cesaret bulduğunu, kaç kadının bu cesaretle hayattan koparıldığını ya da sakat bırakıldığını bilmemiz olanaksız ama “İstanbul Sözleşmesi hayat memat meselesidir” demek için mahkeme salonlarında duyduklarımız yeterli. Pınar Gültekin’in katili “İyi ki İstanbul Sözleşmesi iptal edildi” derken hayati bir gerçeği itiraf etmiş; “Kadın cinayetleri politiktir” demişti aslında. Katilin bu cümlesi, bir siyasi kararın canlara nasıl mal olduğunu göstermektedir.

İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasının çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yargılandığı Danıştay’da, 28 Nisan’da başlayıp, 23 Haziranda sonuncusu yapılan 4 duruşmada bu gerçeğin altı defalarca çizilmiş, sayısız örnekler verilmiş, hem hukuk diliyle hem de can havlinin olağan diliyle anlatılmıştı. İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz ve hiçbir haklı sebebi olmaksızın çekilme kararının iptali hakkında karar verecek olan Danıştay yargıçlarına bir kez daha bu vesile ile sesleniyoruz;

Kadın cinayetleri politiktir, vereceğiniz karar kadınların can güvenliği hakkındadır. Tüm canlıların hayatta kalma becerisini doğuştan bildikleri ve asla unutmadıklarını hatırlayınız. İstanbul Sözleşmesi de kadınların ve cinsiyeti üzerinden şiddete maruz bırakılan herkesin hayatta kalma bilgisidir. Vereceğiniz kararı ASLA UNUTMAYACAKLARDIR.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur