Eğitim-Sen: “KYK yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır”

Eğitim-Sen, bir açıklama yaparak ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorununun, önceki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaştığına dikkat çekti. Eğitim-Sen 2022 yılının temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29,3 ara zam yapılmış olmasına rağmen, KYK yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılmasının, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlık olduğunun altını çizdi

Eğitim-Sen: “KYK yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) bir açıklama yaparak ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorununun, önceki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

Çok sayıda öğrencinin ev kiraları ve yurt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kaldığını belirten Eğitim-Sen, yüzde yüzden fazla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliğinin öğrencileri ve aileleri büyük bir çaresizliğe itmiş durumda olduğunu söyledi.

Ailesinin yaşadığı il dışında üniversiteye giren asgari ücretli ya da ortalama gelire sahip ailelerin çocukları için barınma sorununun bütün sorunların önüne geçmiş durumda olduğunu ifade eden Eğitim-Sen, temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29,3 ara zam yapılmış olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılmasının, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlık olduğunun altını çizdi.

“KYK yurtlarına yapılan yüksek oranlı zamlar geri alınmalıdır”

Eğitim-Sen’in yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorunu, önceki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaşmıştır. Çok sayıda öğrenci ev kiraları ve yurt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Yüzde yüzden fazla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliği öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe itmiş durumdadır.

Ailesinin yaşadığı il dışında üniversiteye giren asgari ücretli ya da ortalama gelire sahip ailelerin çocukları için barınma sorunu bütün sorunların önüne geçmiş durumdadır. 2022 Temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29,3 ara zam yapılmış olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır.

Ekonomik olanakları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak sosyal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve eşitlik ilkelerinin temel gereklerindendir. Bunun için talep eden tüm öğrencilere her kademede, ama özellikle orta ve yükseköğretimde yurt olanağı sunmak sosyal devletin temel sorumluluğudur. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır. Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı anayasal bir hak ve kamusal bir sorumluluktur.

KYK burs ve kredileri geçtiğimiz Mart ayında 850 TL’ye yükseltilmiş ve bu artış öğrencilere ‘müjde’ olarak duyurulmuştur. KYK yurdunda kalan bir öğrenci aldığı kredi ya da burstan zamlı yurt ücretini (702 TL) düştüğünde kendisine kalan para sadece 148 TL olacaktır. Temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe her şeye zam geldiği bir dönemde, devlete ait yurt ücretlerine yüzde 80 zam yapmak tek kelimeyle insafsızlıktır.

Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı koşullarını iyileştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri durmamaktadır. Kamu kaynakları öğrenciler için kullanılmalı, yurt ücretlerine yapılan fahiş zamlar derhal geri alınmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur