Alevi örgütlerinden saldırılara tepki: “Demokrasi ve eşit yurttaşlık hakkımızı birlikte kazanacağız”

Alevi dernek ve vakıflarına yapılan saldırılar çeşitli illerde protesto edildi. Saldırıların planlı olduğu ve gerici bir çatışmayı kaşıma amacı güttüğü ifade edilirken saldırılara karşı demokrasi güçlerinin birlikte hareket etmesi gerektiği vurgulandı

Alevi örgütlerinden saldırılara tepki: “Demokrasi ve eşit yurttaşlık hakkımızı birlikte kazanacağız”

Ankara’da Şah-ı Merdan Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne yapılan saldırılar çeşitli illerde protesto edildi.

  • Ankara:

Ankara’da Alevi vakıf ve derneklerinin yanı sıra demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin de katılımıyla Tuzluçayır Meydan’da saldırılara tepki gösterildi. Alevi örgütlerinin son dönemde yaptığı eylemlere kıyasla daha kitlsel geçen eylemde saldırıların planlı olduğuna ve devletin Alevilere yönelik inkar ve asimilasyon politikasından güç aldığına dikkat çekildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına yapılan açıklamada bu saldırıların sonuçlarının daha ağır bir noktaya gelmemesi için demokrasi güçlerine görev düştüğü ifade edildi.

Faillerin ve azmettiricilerinin açığa çıkarılması için iktidarı göreve çağıran Aleviler, asimilasyon politikalarının son bulması, cemevlerinin tanınması ve Anayasal statü verilmesi mücadelesine devam edeceklerini vurguladı.

  • Eskişehir:

Eskişehir’de Alevi vakıf ve derneklerinin çağrısı ve demokratik kitle örgütleriyle siyasi partilerin katılımıyla Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı önünde bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada saldırıların mezhep temelli gerici bir iç çatışmayı kaşıma amacı güttüğü vurgulanırken devletin sürekli hale getirdiği inkar ve asimilasyon politikasından güç aldığı ifade edildi. Sorumluların açığa çıkarılması ve cezalandırılması için iktidara çağrı yapan Aleviler, cemevlerinin yasal olarak ibadethane statütsüne kavuşturulması talebini yineledi.

  • Antalya:

Antalya’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı önünde bir araya gelen Alevi örgütleri ve demokratik kitle örgütleri basın açıklaması yaptı.

  • Dersim:

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara’da cemevlerine yapılan saldırılara tepki göstermek için Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu okudu. Saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceklerini vurgulayan Kulu, “Türkiye’nin başkentinde dört ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekânlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Cemevlerimize, ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz. Halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz” dedi.

  • Adana:

Cemevlerine yapılan saldırılar Adana’da da protesto edildi. Adana Alevi Palatformu tarafından yapılan eyleme çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü de destek verdi. “Biz korkumuzu Kerbela’da bıraktık. Cemevi ibadethanedir kirli ellerinizi çekin” dövizlerinin açıldığı eylemde saldırıyı yapan asıl sorumluların yargılanması gerektiği vurgulandı.

Yurt genelinde birçok ilde eş zamanlı yapılan basın açıklamasını Adana’da Pir Sultan Abdal Dernek Başkanı Sevim Alkan yaptı.

Sendika.Org, PİRHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur