1 yıl önce, 1 yıl sonra, aynı yerde: Kadın cinayetlerine isyandayız

Filmmor, erkekler tarafından bu bir yıl içerisinde öğrenebildiği 306 kadın cinayeti ile ilgili sürdürdükleri U'sandık isimli bir görsel sandık projesinden video yayımladı

1 yıl önce, 1 yıl sonra, aynı yerde: Kadın cinayetlerine isyandayız

“İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiğine” dair kararın yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2021’den bu yana 1 yıl geçti. Filmmor, erkekler tarafından bu bir yıl içerisinde öğrenebildiği 306 kadın cinayeti ile ilgili sürdürdükleri U’sandık isimli bir görsel sandık projesinden video yayımladı. Filmmor video ile birlikte paylaştığı bilgi notunda şunları söyledi:

Bu bir yıl içinde, korunmadıkları için ya da koruma kararlarına rağmen, kadın cinayetlerine karşı gereken önlemler alınmadığı için, cezasızlık, egemen politika-sızlık nedeniyle erkekler tarafından -bilebildiğimiz- 306 kadın öldürüldü. Bir yıldır her birinin portreleri ve öykülerinin biriktiği U’Sandık – Unutmamak İçin Görsel Sandık, kadın cinayetlerine isyanla, kaybettiğimiz kadınları unutmamak, unutturmamak, hatıralarını yaşatmak için sürüyor.

Kadın cinayetlerini önleme görevini yerine getirmeyen, var olan yasaları dahi etkin uygulamayan, sözleşmelere uymayan, her kadın cinayetinin suç ortağı olanlar U’Sandık’a baksın, bir daha hiçbir katil Pınar Gültekin’in ardından katilin dediği gibi “İstanbul Sözleşmesi’nin iptali iyi oldu” diyemesin, saldırgan erkekleri değil kadınları-kadın örgütlerini durdurmaya çalışan politikaların yerini kadınları koruyan-erkekleri engelleyen politikalar alsın diye U’Sandık dijital müzeye dönüşüyor.

U’sandık from Filmmor on Vimeo.

Ayrıca bir internet sitesi de kurduklarını açıkladı. Yapım aşamasında olan siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur