Yılda 7 ton altın çıkarılan maden sahası AKP’ye yakın olan bir şirkete mi satılıyor?

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin yılda 7 ton altın çıkarılacağı açıklanan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Gübretaş'a ait Bilecik'teki Söğüt Maden Sahası'nın ruhsatının iktidara yakın olan bir şirkete satılacağının iddia edildiğini yazdı

Yılda 7 ton altın çıkarılan maden sahası AKP’ye yakın olan bir şirkete mi satılıyor?

Bilecik’in Söğüt ilçesinde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Gübretaş’a ait olan ve yılda 7 ton altın çıkarılacağı açıklanan Söğüt Maden Sahası’nın ruhsatının AKP iktidarına yakın olan bir şirkete satılacağı iddia ediliyor.

Konuyu gündeme taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, 2020 yılında mahkeme kararıyla ruhsatın Gübretaş’a tescil edildiğini ve bunun üzerine şirketin madencilik faaliyetini kendi yapma kararı aldığını belirtti.

3,5 milyonluk onsluk altın kaynağının tespit edildiği Söğüt Maden Sahası’na AKP’nin büyük önem verdiğini ve kendisine yakın olan bir şirkete satmak istediğini aktaran Erkin, Gübretaş’a yakın isimlerden biriyle görüştüğünü ve kendisine şu bilgileri aktardığını ifade etti:

Bir madenin işletmeye açılabilmesi için gereken tüm izinler (ÇED, işletme ruhsatı, ilgili bakanlık izinleri vb.) alındı. Ruhsat sahası içinde yer alan arazilere ilişkin kamulaştırma kararı da çıkartıldı. Ayrıca yatırım teşvik belgesi de alınmış durumda. Tüm mühendislik projeleri tamamlandı, tesis inşaatına başlandı. 2022 yılında da ilk külçe altını dökümü yapılması planlanıyor. Ancak bu altın madeni/ruhsatı satılacak. O şirket yetkilileri Gübretaş’la görüşmeye başladı.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ün de maden sahasının önemini sürekli vurguladığını belirten Erkin, “Gübretaş’la ilgili hangi şirket çalışma yapıyor?” diye sordu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur