Yargıtay, Kadir Şeker’e verilen cezayı bozdu

Yargıtay, Konya’da şiddet gören bir kadına yardım etmek isterken çıkan arbedede elindeki bıçakla olayın failinin ölümüne sebep olduğu için 12 yıl 6 ay hapis cezası alan Kadir Şeker’e verilen cezayı bozdu

Yargıtay, Kadir Şeker’e verilen cezayı bozdu

Yargıtay, Konya’da şiddet gören bir kadına yardım etmek isterken çıkan arbedede elindeki bıçakla olayın failinin ölümüne sebep olduğu için 12 yıl 6 ay hapis cezası alan Kadir Şeker’e verilen cezayı bozdu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen hapis cezasının temyiz istemiyle ilgili incelemesindeki kararında Türk Ceza Kanunu’nun 29. maddesi uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Şeker hakkında daha fazla indirim yapılması gerekçesiyle bozulmasına karar verildiği belirtildi.

DHA’nın haberine göre, yerel mahkemenin Yargıtay’ın bozma kararına uyması ve ilk kararındaki gibi Şeker’in cezasında iyi hâl indirimi uygulaması durumunda, verilen ceza 10 yıla düşecek.

Kararın uygulanması durumunda Kadir Şeker’e tahliye yolunun açılabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Ne olmuştu?

Kadir Şeker, 5 Şubat 2020’de merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya çalışmıştı.

Bu sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşan Kadir Şeker ile arasındaki boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yaralanan Duran, hastanede hayatını kaybetmişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Şeker’e, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verilmiş, Şeker’in cezasını haksız tahrik nedeniyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürülmüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur