Tutuklanan gazeteciler için Şişhane’de açıklama: “Arkadaşlarımızı geri alana, basın özgür olana dek mücadele edeceğiz”

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği'nin çağrısıyla Şişhane Meydanı'nda 8 Haziran’da gözaltına alınan ve 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteci için açıklama yapıldı

Tutuklanan gazeteciler için Şişhane’de açıklama: “Arkadaşlarımızı geri alana, basın özgür olana dek mücadele edeceğiz”

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği basın açıklaması için Şişhane Meydanı’nda bir araya gelenler tutuklanan gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı “Özgür basın susturulmaz” pankartı açtı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), 8 Haziran’da gözaltına alınan ve 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteci için Şişhane Meydanı’nda açıklama yaptı.

Kürtçesini Durket Süren’in okuduğu basın metninin Türkçesini okuyan gazeteci Diren Yurtesever, açıklamada şunları söyledi:

Asılsız, dayanaksız iddialarla, mizansen kurgularla yapılan bu operasyon apaçık ortadadır. Hedef alınan sadece arkadaşlarımız değildir, onların özgürlükleri ve gazetecilikleri, gazeteciliğin kendisi değildir! Çok daha fazlasıdır aslında. Bugün varlığı inkar edilen ve her türlü baskı ve zora maruz kalan ve buna karşı mücadele yürüten Kürt halkının, ezilen ötekileştirilen tüm inanç ve halkların, kadınların, çocukların, ekolojistlerin, gençlerin sesinin kısılmasıdır, duyulmamasıdır hedeflenen!

Bizler, özgür basın geleneğinin sürdürücüleri, APE Musa’nın, biat etmeyen gazeteciliğin simgesi olan Gurbetelli Ersöz’ün, özgür basının onurlu çalışanları Cengiz Altun’un, Ersin Yıldız’ın ardılları olarak elbette bunun farkındayız. O yüzden geri adım atmıyoruz, o yüzden tüm baskılara rağmen daha da büyüyerek, çoğalarak ve daha dirençle mesleğimize sahip çıkıyoruz. Tıpkı tutuklanan arkadaşlarımız gibi… Biz buradayız, burada olmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımız içeride de olsa dışarıda da olsa yazmaya devam edecek. Biz onların ve toplumun sesi olmaya devam edeceğiz.

Yıllar önce Özgür Ülke bombalandıktan sonra ilk attığı ilk manşet ‘Bu ateş sizi de yakar’ idi. O günden sonra yanmaya devam etti bu ülke. Ve bugünde bu baskıların sadece özgür basınla sınırlı kalmayacağını söyledik, söylüyoruz. Bugün getirilmek istenen sansür yasası bu operasyonun devamıdır. Ve devamı da gelecektir. Bunu engellemenin tek yolu ise dayanışmanın da ötesinde ortak mücadeleyi, ortak bir karşı koyuşu örgütlemektir. Arkadaşlarımızı geri alana kadar, basının özgürlüğü sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Susmayacağız!

Daha sonra DİSK Basın İş Yönetim Kurulu üyesi Candan Yıldız, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu sözler aldı. Eylem, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür basın susturulamaz” sloganlarıyla sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur