Tokat’ta Alevi yurttaşların yaşadığı köylerde yollar yapılmıyor: “Canımızdan bezdik”

Tokat'ın Karacaören ve Karşıpınar köylerinde yaşayan Alevi yurttaşlar çamur ve balçık halinde olan yolların asfalt yapılmasını istiyor

Tokat’ta Alevi yurttaşların yaşadığı köylerde yollar yapılmıyor: “Canımızdan bezdik”

Tokat’ın Zile ilçesindeki Karacaören ve Karşıpınar köylerinde yaşayan Alevi yurttaşlar birçok çevre köyünün de kullandığı yolların çamur ve balçık halinde olmasından dolayı zor durumda kaldıklarını söylüyor.

Evlerini birbirine bağlayan köy içi yollarının da çamurdan ve balçıktan geçilemeyecek halde olduğunu ve çamura batan araçlarını traktör yardımıyla çıkardıklarını belirten köylüler yolların asfalt yapılmasını istiyor.

Yaralanmalar ve maddi hasar var

 PİRHA’ya konuşan Karacaören Cemevi Başkanı Dursun Baş, yıllardır çamurlu yol sorunu yaşadıklarını ve yetkililerin bu konuda bir adım atmadıklarını belirterek şunları söyledi:

200 hanelik Karaçaören köyümüze gelene kadar 800 hanelik Karşıpınar köyü gibi birçok köylerimiz var. Bu köylerin ortak özelliği Alevi olmaları. Bu köyler ile ortak kullandığı yollarımız maalesef içler açısı, yazın toz, kışın ise çamur bizi canımızdan bezdirdi. Yaşanan yaralanma ve maddi hasarlı kazalarda cabası. Yinebu yol üzerinde, Bölgede yaşayan Alevilerce ziyaret edilen Anşa Bacı – Veli Baba evlatlarından Hasan Baba ve Rüstem Baba türbeleri var. Buraya yılda en az 200 bin ziyaretçi gelmektedir. Büyükşehirlerden cenaze veya ziyaret için köyümüze gelen otobüs şoförleri yolları bahane ederek bir daha gelmek istemiyorlar. Yol bozukluğu nedeniyle arabalarımız hasar görüyor ve her İlçeye gidip gelişimizde sanayiye gitmekten bıktık. Yazın tozdan, kışında çamurdan yollardan geçilmiyor. Tokat Valiliğine, il özel idaresine ve milletvekillerine derdimizi anlattık, sorunumuzu yazılı olarak da ilettik ama hala bir çözüm bulunmadı. Karacören ve bu yolu kullanan diğer köy halkı adına artık yollarımızın yapılmasını bu yüzyılda böyle sorunlarla boğuşmak istemiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur