Starbucks’ta sendika düşmanlığı ve transfobi el ele: “Sendikalaşırsanız trans kapsayıcı sağlık sigortasından faydalanamazsınız”

ABD'de Starbucks'ta işveren trans işçilerini sendikalaşmaları halinde trans kapsayıcı sağlık sigortasından yararlanamamakla tehdit etti

Starbucks’ta sendika düşmanlığı ve transfobi el ele: “Sendikalaşırsanız trans kapsayıcı sağlık sigortasından faydalanamazsınız”

ABD’de 2021 Aralık’ta başlayan Starbucks işçilerinin sendikalaşma mücadelesi işverenin çeşitli müdahaleleriyle engellenmeye çalışıldı. Son hamle ise işverenin trans çalışanlarını tehdit etmesi oldu.

Bloomberg’te yer alan habere göre işveren, pek çok şubede trans işçilere sendikalaşmaları halinde trans kapsayıcı sağlık sigortasından yararlanamayacaklarını söyledi.

Left Voice’te yer alan habere göre ise Kansas’tan Oklahoma’ya işçiler, yöneticilerin kendilerini bir kenara çekip kapsamlı sağlık yardımları üzerinden üstü örtülü tehditlerde buluduğunu bildirdi.

Translar ve queerler sendikal mücadelede de önde

Left Voice’te yer alan habere göre Starbucks’taki sendikalaşma mücadelesinde, özellikle Starbucks’ta çalışmayı trans kapsayıcı sigorta için seçen genç queer ve trans işçiler öncülük ediyor. Şirket kamuoyunda ‘ilerici’ ve ‘kapsayıcı’ bir imaj çizebilmek adına transları ve queerleri çalıştırdığını ve trans kapsayıcı sigortaları olduğunu hatırlatıyor.

Ancak zaten işçilerin bir bölümü bu sigortadan yararlanamıyor. Çünkü bu sigortadan yararlanmak için gerekli olan haftalık en az 20 saatlik mesai, trans işçilere yazılmıyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur