Soylu yangın bölgesinde: “Gece görüşlü helikopter yok diyorlar, dünyada kaç yerde kullanılmış sanki?”

Marmaris'teki yangın üçüncü gününde devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın dün akşam gece görüşlü helikopter istediklerini ama envanterde olmadığını öğrendiklerine dair sözlerine değinerek "Dünyada kaç yerde yapılmış sanki ama bu gece başlıyoruz" dedi

Soylu yangın bölgesinde: “Gece görüşlü helikopter yok diyorlar, dünyada kaç yerde kullanılmış sanki?”

Marmaris’teki orman yangınları üçüncü günde devam ediyor. Havaların ısınmasının ardından ortaya çıkan orman yangınları, derinleşen iklim kriziyle birlikte sürekli olarak büyüme eğiliminde. Üstelik geçen seneden beri söndürme ekiplerinin taşerona devredilmesi, gerekli önlemlerin alınmaması, yangının etkisini de artırıyor.

3000 hektar orman yandı

Marmaris Belediyesinin aktardığına göre Değirmanyan’daki yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları başladı. Yangın bölgesinde açıklama yapan Orman Bakanı Vahit Kirişçi, yaklaşık 3000 hektar orman yandığını açıkladı.

Soylu’dan gece görüşlü helikopter yorumu

Kirişçi’nin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da açıklama yaptı. Soylu, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın dün akşam gece görüşlü helikopter istediklerini ama envanterde olmadığını öğrendiklerine dair sözlerine değindi. Soylu şunları söyledi:

Bunları kullanmak çok riskli. Dünyada kaç yerde yapılmış sanki? Gece ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Gece görüşlü helikopterleri kullanmak diğer helikopterleri kullanmak gibi değildir. Temmuzun başında alacak şekilde planlamıştık. Şimdi onu erkene çekiyoruz. Bu gece ya da yarın gece kullanmaya başlayacağız.

Gece görüşlü helikopter olmayınca…

Marmaris’teki yangına gece boyunca müdahale edilememesi yangının etki alanını genişledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur