Son bir yılda bankalara borçlanan kişi sayısı yaklaşık 1,5 milyon arttı

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bankalara borçlu yurttaş sayısının, son bir yılda 1 milyon 456 bin kişi, bu yılın ilk üç aylık döneminde ise 970 bin kişi arttığını ifade ederek "Ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle tüm ürünlere gelen zamlar vatandaşı bankalara mahkum ediyor. Kazancı giderlerini karşılamaya yetmeyen halk çareyi borçlanmakta buluyor" diye konuştu

Son bir yılda  bankalara borçlanan kişi sayısı yaklaşık 1,5 milyon arttı

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bankalara borçlu yurttaş sayısının, son bir yılda 1 milyon 456 bin kişi, bu yılın ilk üç aylık döneminde ise 970 bin kişi arttığını söyleyerek “Ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle tüm ürünlere gelen zamlar vatandaşı bankalara mahkum ediyor. Kazancı giderlerini karşılamaya yetmeyen halk çareyi borçlanmakta buluyor” dedi.

“Borçlanma hızı bir haftada 10 kat arttı”

Asgari ücretlinin, emekli ve emekçinin açlık sınırının çok altında bir ücretle yaşamak zorunda bırakıldığını ve borçlanma hızının bir haftada 10 kat arttığına dikkat çeken Başevirgen, “Yurttaşların bankalara olan bireysel borcu 1 trilyon liranın üzerinde. Son bir haftada, tüketici kredilerinde 6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 244 milyon liralık artış yaşandı. Çünkü vatandaşın cebinde nakit para yok. 27 Mayıs haftasında yurttaşlar bireysel kredi kartlarıyla 10 milyar liralık harcama yaptı. Önceki hafta bu oran 1,4 milyar liraydı” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur