Sivas’ta katledilenler Kadıköy’de anıldı: “Eşit haklar mücadelesi ve adalet için, 2 Temmuz’da alanlardayız”

Sivas Katliamı'nın 29. yılında, katliamda hayatını kaybedenler Kadıköy'de anılarak, “Katliamlar, baskı, asimilasyon, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı, eşit haklar mücadelesi ve adalet için 2 Temmuz’da alanlardayız” denildi

Sivas’ta katledilenler Kadıköy’de anıldı: “Eşit haklar mücadelesi ve adalet için, 2 Temmuz’da alanlardayız”

Sivas Katliamı’nın 29’uncu yılında Kadıköy’de bir araya gelen Alevi örgütler ve çeşitli kurumlar basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Sivas’ın hesabı sorulacak. Sivas için adalet, Suruç için adalet. Unutmadık, affetmeyeceğiz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek. Pir Sultanlar ölmez” pankartları da taşındı.

Anma için Kadıköy’ün çeşitli yerlerinde bir araya gelenler yürüyüşlerle ve sloganlarla açıklamanın yapılacağı yere geldi.

Anma hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının olduğu tişörtleri giyenler meydanda çember oluşturdu. Daha sonra anmada semah dönüldü.

Kurumlar adına açıklamayı okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya “Katliamlar, baskı, asimilasyon, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı, eşit haklar mücadelesi ve adalet için, 2 Temmuz’da Alanlardayız. Çünkü unutmak, en başta inancımıza, direncimize, bilincimize ve bu uğurda bedel ödeyen, Kerbela’dan Şeyh Bedrettin’e, Pir Sultan’a ve bugüne kadar, hak ve hakikat mücadelesinde inançları uğruna bedel ödeyenlere ihanettir. Çünkü Unutmak; Asım Bezirci’nin kalemine, Hasret Gültekin’in bağlamasına, Nesimi Çimen’in curasına, Asuman Sivri’nin semahına, Koray Kaya’nın düşlerine ihanettir. 2 Temmuz Madımak Katliamı’na bu anlamla bakarak 29’uncu yılında mücadelemizi daha da yükselterek, tüm saldırılara ve inkara karşı birliğimizi sağlamaya, Sivas Madımak Katliamında yitirdiğimiz canlarımızı unutturmak isteyenlere gereken cevabı hep birlikte vermeye çağırıyoruz” dedi.

Katliamda hayatını kaybedenlerin, devletin kolluk güçlerinin gözü önünde, 2 otel çalışanının oteli ateşe vererek yaptığını hatırlatan Karakaya, “Sivas Madımak Katliamı’nın 29’uncu yılında emek ve demokrasi güçleri ile birlikte yitirdiğimiz canlarımızı ‘İnsanca yaşam, eşitlik, özgürlük ve adalet için Sivas’ın ışığı sönmeyecek’ temasıyla anacağız. Çünkü; 29 yıl önce bedenleriyle ‘Ateşte Semaha Duran’ canlarımız, ülkemizdeki demokrasi, barış, özgürlük, emek, eşit haklar ve laiklik mücadelesinde bizlere ışık oldular, rehber oldular, direnme gücü oldular” diye belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur