Savcılıktan EnerjiSA işçileri kararı: “Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeki eylemlerde suç unsuru yoktur”

EnerjiSA işçilerinin hukuksuz şekilde işten atılmalarının ardından DİSK/Enerji-Sen yöneticileriyle birlikte Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde başlattığı direnişte gözaltına alınmasının ardından savcılık, işçilerin ve sendika yöneticilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullandığına kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi

Savcılıktan EnerjiSA işçileri kararı: “Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önündeki eylemlerde suç unsuru yoktur”

EnerjiSA işçilerinin hukuksuz şekilde işten atılmalarının ardından DİSK/Enerji-Sen yöneticileriyle birlikte Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde başlattığı direnişte polis işçileri ve sendika yöneticilerini defalarca gözaltına aldı. İlk gözaltılar olan 30 ve 31 Mart’taki eylemlerle alakalı işçiler ve sendika yöneticileri hakkında polisin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet suçlamasıyla tutanak tutarak savcılığa gönderdiği dosya hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıktı.

Savcılık, işçilerin ve sendika yöneticilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullandığına, kamu düzenini bozmadığına ve düşmanca tepkilere yol açacak davranışlarda bulunmadığına kanaat getirdi. Dosya mahkemeye taşınmadan kapandı.


Ne olmuştu?

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın işlettiği Başkent Elektrik’te çalışan 20’nin üzerinde işçi kasım ayından beri aralıklarla işten çıkarıldı. Şirketin 10 yılın üzerinde çalışan işçilerine işten çıkarma gerekçesi olarak sunduğu gerekçe, yeniden yapılanma sürecinde kendilerine uygun pozisyon olmamasıydı. Ama işçiler işten çıkarılmadan hemen önce fazla mesaiye bırakılmış, afet bölgelerinde görevlendirmeyle çalışmaya gönderilmişti.

İşten çıkarılan işçiler arasında DİSK/Enerji-Sen’in işyeri temsilcileri de yer aldı. Bu işçiler geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşme sürecinde kendi taleplerini işveren karşısında savunmayan sarı sendika TES-İŞ’e karşı tepkiyi örgütleyen ve sonrasında da DİSK/Enerji-Sen’in EnerjiSA’da örgütlenmesinde öncü rol oynayan işçilerdi. İşyerlerinde ise hâlâ DİSK/Enerji-Sen’e yönelik karalama, DİSK/Enerji-Sen’e üyeliğin işten atma gerekçesi olabileceği yönünde tehditler işveren ve sarı sendika TES-İŞ işbirliğiyle yürütülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin 7’si DİSK/Enerji-Sen, geri kalanı ise TES-İŞ üyesi olmasına rağmen TES-İŞ, kendi üyesi işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadı.

Direnen işçiler ne talep ediyor?

DİSK/Enerji-Sen işten çıkarılan işçilerle birlikte 28 Mart’ta Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemde, EnerjiSA’ya 24 saat süre vererek atılan işçilerin geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulduğuna dair resmi açıklama yapılmasını istedi. EnerjiSA’nın sessiz kalması üzerine işçiler ve sendika yöneticileri Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

İşçiler ve DİSK/Enerji-Sen yöneticileri direnişlerini Ankara’dan İstanbul’da bulunan Sabancı Center’a taşımak için 23 Nisan’da Ankara’dan İstanbul’a yürümeye başladı. Eskişehir, Bursa ve Kocaeli’nde yaptıkları eylemlerde direnişlerini ve taleplerini duyuran EnerjiSA işçileri, 27 Nisan’da direnişlerini Sabancı Kuleleri önüne taşıdı.

O tarihten itibaren de her gün Sabancı Kuleleri önünde oturma eylemi yapılıyor. Beşiktaş Kaymakamlığı 25 Mayıs’ta Sabancı Center’ın olduğu sokakta ve o civarda eylem yasağı kararı aldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur