Pınar Gültekin davasında verilen kararın ardından tepki eylemleri devam ediyor

Pınar Gültekin davasında açıklanan kararın ardından kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında eylemlerine devam ediyor. Kadınlar bugün de Antalya, Adana, Tarsus, Samsun ve İskenderun'da eylemdeydi

Pınar Gültekin davasında verilen kararın ardından tepki eylemleri devam ediyor

Pınar Gültekin davasının 20 Haziran günü görülen karar duruşmasında mahkeme, Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla indirdi. Mertcan Avcı ile diğer sanıklar için suç delillerini gizleme suçundan beraatine karar verdi. Kararı kabul etmeyen kadınlar sokakları doldurmaya devam ediyor.

Antalya

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 19.00’da Attalos Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Pınar için isyandayız. Erkek adalet değil, gerçek adalet” yazılı pankart taşıyarak basın açıklaması yaptı. Platform adına basın metnini Kadriye Tuğcu okudu. Tuğcu şunları söyledi:

Biz bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Serbest bıraktığınız tüm katillerin ve meşrulaştırdığınız erkek şiddetinin hesabını soracağız. Kadınların kazanılmış haklarına, LGBTİ+’lara, çocuklara, doğaya saldırılaranlar kadınların örgütlü mücadelesiyle kaybedecek!

Öldürülen her bir kadının hesabını soracağız! Metin Cemal Avcı’ya verilen bu hukuksuz karar derhâl bozulsun ve etkin bir şekilde yargılansın. Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın örgütlü mücadelemiz.

Mersin/Tarsus

Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar saat 18.00’de Yarenlik Alanında bir araya geldi. Eylemde “Pınar Gültekin isyanımızdır. Erkek adalet değil gerçek adalet” yazılı pankart taşınarak basın açıklaması yapıldı. Basın metnini platform adına Belda Boroğlu okudu. Boroğlu şunları söyledi:

Bugün Pınar için ve katledilen tüm kadınlar için isyandayız. Kadın cinayetlerinin, yaşamlarımızın her anında karşılaştığımız erkek şiddetinin sorumlularını biliyoruz ve hesap soruyoruz!

Artık yeter diyoruz!

Pınar’ın failleri neden cezasız kaldı? Gülistan kaybolalı bugün tam 900 gün oldu. Gülistan Doku nerede? Nadira’ya, Yeldana’ya ne oldu? İpek Er’e tecavüz eden Musa Orhan nasıl iyi hal indirimi aldı? Feray’ın katili Burak Aykul neden sokakta? Nevin Yıldırım neden hala hapiste? Katillerden ve isbirlikçilerinden hesap soruyoruz.

Pınar Gültekin davasının kararının açıklanmasından itibaren sokağa çıkan kadınların tepkisi sonucu dün Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Cemal Metin Avcı’nın aldığı 23 yıl cezanın az bulunması ve kardeşi Mertcan Avcı’nın beraat kararlarının istinafa taşınacağını açıkladı. Bizler hayatlarımızı ve kazanımlarımızı her zaman sokakta savunduk. Bugünden itibaren de sokakta savunmaya devam edeceğiz. Bu hukuksuz kararın iptal edilmesi, katil Metin Cemal Avcı’nın ve suç ortaklarının gereken cezayı alması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Failleri aklayan erkek adaletinizin karşısında gerçek adalet sağlanana kadar duruşma salonlarını da, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz, yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz. Birbirimizi eşit, özgür ve hayatta istiyoruz.

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla kadınlar saat 18.00’de Süleymaniye Geçidinde bir araya geldi. Eylemde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şunlar söylendi:

Biliyoruz ki biz kadınların eşitlik hakkımız için verdiğimiz mücadelenin en temel belgesi olan İstanbul Sözleşmesi’ni yok etmek isteyenler, eşitsizliğe, şiddete, cinayetlere, tacize, çocuk istismarına, ayrımcılığa, nefret diline, düşmanlaştırmaya, savaş politikalarına, kutuplaştırmaya, emeğimizin gaspına, evlerin, sokakların, işyerlerinin hapishane haline getirilmesine karşı verdiğimiz mücadeleyi de yok etmek istiyor. Biz kadınlar sokakları da işyerlerini de hayatımızı da bir tek adamın iki dudağının arasından çıkan söze teslim etmiyoruz. Haklarımızı ve yaşamlarımızı savunmak için tüm kadınları İstanbul Sözleşmesi bizimdir, İstanbul Sözleşmesi yaşatır demek için birlikte mücadele etmeye, yarın Danıştay’da görülecek olan İstanbul Sözleşmesi’nin son duruşmasına çağırıyoruz çünkü biz ne zaman bitti dersek o zaman bitecek çünkü kadınlar birlikte güçlü.

Hatay/İskenderun

İskenderun Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 17.00’de eski bit pazarının olduğu Sağlıklı Yaşam Parkı’nda bir araya gelen kadınlar Pınar Gültekin davasında verilen karara karşı “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” yazılı pankartı açarak eylem yaptı. Eylemde basın açıklaması yapıldı. Basın metnini platform adına Ece Dil okudu. Dil, “Cezasızlık politikalarını kabul etmiyoruz” diyerek şunları söyledi:

Kadınları yaşamın her alanından silmeye çalışan eril saldırıya inat sokaklar bizim. Gerçek adalet gerçekleşene kadar davanın takipçisiyiz.

Eylem “Pınar için adalet istiyoruz”, “Erkek vuruyor, devlet onu koruyor”, “Yasta değil, isyandayız”, “Koruma, aklama, yargıla”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları ile sona erdi.

 

Adana

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur