Pınar Gültekin davasında verilen karara karşı kadınlar sokakta: “Erkek yargının yakasındayız”

Pınar Gültekin davasında katil Cemal Metin Avcı'ya 'haksız tahrik'ten ceza indirimi yapılınca kadınlar ve LGBTİ+'lar İstanbul, İzmir ve Muğla'da sokağa çıkarak karara tepki gösterdi

Pınar Gültekin davasında verilen karara karşı kadınlar sokakta: “Erkek yargının yakasındayız”

Pınar Gültekin davasında mahkeme bugün (20 Haziran) görülen duruşmada, Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla indirdi. Mertcan Avcı ile diğer sanıklar için suç delillerini gizleme suçundan beraatine karar verdi.

Mahkemenin bu kararının ardından kadınlar davanın görüldüğü Muğla’da adliye önünde, İstanbul Kadıköy’de ve İzmir Karşıyaka’da yaptıkları eylemlerle karara tepkilerini gösterdi.

Muğla

Muğla Adliyesi önünde kararın çıkmasını bekleyen kadınlar bir açıklama yaparak yürüdü. Eylem sonrası Muğlalı kadınlar her pazartesi saat 18.00’de Pınar Gültekin için Sınırsızlık Meydanı’nda nöbette olacaklarını duyurdu.

İstanbul

Üniversiteliler Kadıköy’ün ara sokaklarında yürüyerek yaptıkları eylemde Pınar Gültekin’in fotoğraflarını taşıyarak ses çıkardı.

İzmir

İzmir’de ise Karşıyaka’da buluşan kadınlar iskeleye doğru bir yürüyüş yaparak verilen karara tepki gösterdi.

Eylemler sürecek

Yapılan eylemlerin yanı sıra yeni eylem çağrıları da yapıldı. İstanbul’da Kadınlar Birlikte Güçlü 21 Haziran 19.30’da Kadıköy Eminönü İskelesi önünde olacaklarını duyurdu. Türkiye’nin dört bir yanından eylem çağrıları gelmeye devam ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur