Patronlar düşük ücrete karşı örgütlenen mültecileri çete ilan etti

Kaçak ve düşük ücrete çalışmaya zorlanan mültecilerin kendi aralarında örgütlenerek düşük ücrete karşı başlattı mücadele patronlar tarafından "çeteleşme" olarak duyuruldu

Patronlar düşük ücrete karşı örgütlenen mültecileri çete ilan etti

Yasal statüleri nedeniyle kayıt dışı çalışmaya mahkum edilen ve patronlar tarafından düşük ücretle çalışmaya zorlanan mülteciler kendi aralarında kurdukları iletişim ağları ile düşük ücrete karşı örgütlenmeye başladı.

Türkiye gazetesinden Önder Çelik’e konuşan Uluslararası Döner Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Mercan, bazı bölgelerde mültecilere ikamet izni verilmemesi, bir kısmının ise sınır dışı edilmesiyle esnafın “kayıt dışı” çalışan bulmakta zorlandığını, kalan mültecilerin ise düşük ücrete karşı WhatsApp grupları aracılığıyla örgütlendiklerini söyledi.

Esnafın sor durumda olduğunu ifade eden Mercan, iktidarın maaş konusunda alt üst limit belirlemesi gerektiğini söyleyerek çözümü ucuz ve güvencesiz çalıştırmada buldu.

Mercan’ın söyleşisi Türkiye Gazetesi ve Patronlar Dünyası sitelerinde “Yabancı işçi çeteleri esnafın yeni kâbusu oldu” başlığıyla yayımlandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur