Öldürdükleri yetmedi kalan mallarına da göz diktiler: Soma Kömür İşletmeleri ölen madencilerin aileleri hakkında icra takibi başlattı

Soma’da 301 madenciye mezar olan madenin işletmecisi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. katliamda yaşamını yitirenlerden Mustafa Kaya’nın eşi ve oğlu hakkında icra takibi başlattı

Öldürdükleri yetmedi kalan mallarına da göz diktiler: Soma Kömür İşletmeleri ölen madencilerin aileleri hakkında icra takibi başlattı

Soma’da 301 madencinin katledildiği iş cinayetinde maden sahasının işletmecisi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş, madenci yakınları hakkında icra takibi başlattı.

Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerinden Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya ve oğlu İbrahim Kaya, ölümden doğan yasal hakları kapsamında şirket ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında tazminat davası açmıştı. Davada kısmen kabul kısmen ret kararı gelince iki tarafa da avukatlık vekalet ücreti ödenmesine hükmedilmişti. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. iflas ettiği için bu şirketin ödemesi gereken tazminatlar TKİ tarafından ödense de şirket, avukatlık vekalet ücretinin peşine düştü.

Soma’da yakınlarını kaybedenlerin gerekli tedbirleri almamakla suçladığı şirket, faiziyle birlikte 7 bin 531 TL 72 kuruşluk vekalet ücreti için madeninde can veren işçinin ailesi hakkında icra takibi başlattı. İcra sonucunda Mustafa Kaya’nın eşi ve çocuğunun banka hesaplarına bloke konuldu. Mustafa Kaya’nın oğlu İbrahim Kaya’nın sahip olduğu motosiklete de haciz getirildi.

Naciye Kaya, haciz getirilen motosikletin eşinden kaldığını belirterek “Hem 301 kişiyi öldür, ölümüne sebep ol, katlet. Ondan sonra bir de bize icra davası aç, avukatlarının parasını bizden al! Yazıktır, günahtır. İnsanda biraz utanma, arlanma olur. Bunlarda utanma da yok. Ceza davalarında karşımızda pişkin pişkin neler konuşulduğunu herkes biliyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Ne olmuştu?

Bilirkişilerce üretim zorlaması yapıldığı tespit edilen Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin sahibi olduğu madende 14 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen iş cinayetinde 301 madenci hayatını kaybetti. Madencilerin yakınları ceza davasında adalet ararken bir yandan da şirket ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında tazminat davası açtı. Ailelerin tazminat talepleri hakkında yargı, kısmen kabul kısmen ret kararı verdi ve böylece davalılara da davacılara da vekalet ücreti ödenmesi gerekti.

Kaynak: Anayurt Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur