Neoliberalizm dikiş tutmuyor: Ekvadorlular zamlara, özelleştirmelere ve kamu harcamalarındaki kısıntılara karşı sokakta

Ekvadorlular neoliberal politikaların yarattığı yıkıma karşı zamların geri alınması, özelleştirmelerin durdurulması ve kamu harcamalarında kısıntılara son verilmesi gibi taleplerle sokakta

Neoliberalizm dikiş tutmuyor: Ekvadorlular zamlara, özelleştirmelere ve kamu harcamalarındaki kısıntılara karşı sokakta

Fotoğraf: teleSUR English

teleSUR English’te yer alan habere göre Ekvadorlular, dünden (13 Haziran) beri ülkelerinde neoliberal politikaların yarattığı yıkıma karşı sokakta.

Yerli Uluslar Konfederasyonu (CONAIE) CONAIE, Pastaza, Napo ve Guayas gibi eyaletlerde otoyolları trafiğe kapatarak Guillermo Lasso hükümetine karşı yurt genelinde grev ilan etti. CONAIE Başkanı Leonidas Iza, eylemlerin süresiz olduğunu ifade etti ve Lasso hükümetini diyaloğa çağırdı. Iza, eylemlerin de hükümetin diyaloğu sürdürmedeki isteksizliğinden kaynaklandığının altını çizdi.

CONAIE’nin yanı sıra eylemleri 53 örgüt ortak olarak organize ediyor. Amazon Yerli Milliyetleri Konfederasyonu (CONFENAIE), Ulusal Köylü, Yerli ve Siyah Örgütler Konfederasyonu (FENOCIN), Yerli Evanjelik Halklar ve Ekvador Örgütleri Konseyi (FEINE) ve Ulusal Eğitimciler Birliği (UNE) bunlar arasında öne çıkanlar.

Eylemlere katılanlar arasında yerli topluluklar, çiftçiler, üniversiteliler, kadınlar ve toplumun çeşitli kesimleri yer alıyor.

Neoliberal çöküntüye karşı isyan

Ekvador’daki IMF eksenli neoliberal programın yarattığı çöküntüye karşı çıkan isyanda 53 örgütün ortak 10 talebi var. Akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi, borçların yeniden müzakere edilmesi, faiz oranlarının düşürülmesi, tarım üreticileri için adil fiyatlar, istihdamın artırılması, işçilere yönelik hak ihlâllerinin sonlandırılması, madenlerin genişletilmesinin durdurulması, stratejik alanlarda özelleştirmelerin durdurulması yönünde talepler var. CONAIE, eğitim, sağlık ve güvenlik için daha büyük bir bütçe talep ediyor.

Temel ihtiyaçların fiyatları ve spekülasyonları kontrol etmeye yönelik politikalar da talep ediliyor. Ekvadorlular eğitim merkezleri ağının iyileştirilmesi ve gençlerin yüksek öğrenime erişiminin garanti altına alınması çağrısında bulunuyor.

Borç ve faizlerin ödenmesi konusunda en az bir yıllık bir moratoryum yoluyla 4 milyondan fazla aileye ekonomik yardım çağrısında bulunulurken ev, arazi veya araba gibi varlıkların ödenmemek üzere kamulaştırılmasını da önlüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur