Marmaris’te ormanlar yanıyor: “Helikopter sayısı artmaz ise yine bir felaketle karşılaşacağız”

Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yayıldı. Yangın kontrol altına alınamadı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise kesin sonuç alınması için uçak ve helikopter sayısının arttırılması gerektiğini aksi halde yeni bir felaketle karşı karşıya kalacaklarını söyledi

Marmaris’te ormanlar yanıyor: “Helikopter sayısı artmaz ise yine bir felaketle karşılaşacağız”

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangın Otluk Koyu istikametine kadar ilerledi. Helikopterler, iş makineleri ve çok sayıda orman işçisi ile yangına müdahale edildi. Ancak havanın kararmasından dolayı helikopterle müdahale durduruldu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, rüzgardan kaynaklı durumun pek parlak gözükmediğini ve gece görüşlü helikopterlerin bölgeye gönderilmemesi durumunda yine bir felaketle karşı karşıya kalacaklarını bildirdi.

Sabah saatlerinde Orman Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya paylaşımında “Günün ilk ışıklarıyla birlikte 20 helikopter, 14 uçak olmak üzere toplam 34 hava aracımız, sabaha kadar mücadele eden kara ekiplerimize destek vermek için göreve başladı” ifadelerine yer verildi.

Yaşanan gelişmeler üzerine tekrar açıklama yapan Oktay, kesin sonuç alınabilmesi için uçak ve helikopter sayısının arttırılması gerektiğini belirterek, “Havadan müdahalenin devam etmesine rağmen maalesef yangın tam olarak kontrol altına alınabilmiş değil. Söndürme çalışmaları sürüyor. Tek dileğimiz yangının artık kontrol altına alınarak bu kabusun sona ermesi” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris’te yangın bölgesindeki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Ardından Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulundu. Erdoğan’a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da eşlik etti.

Neler oluyor?

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevler, kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Hisarönü Mahallesi Bördübet Yedi Adalar Bölgesi aniden alev aldı. Yangına ilk etapta Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı helikopterlerle müdahale edildi. Akşam saatlerinde havanın kararmasıyla havadan müdahaleye ara verildi.

Başta İzmir, Antalya illerden de çok sayıda orman ekibi Muğla’ya yönlendirildi. Bördübet mevki çevresindeki yerleşimlerde ekipler arazöz ve iş makineleriyle önlem aldı.

Yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek yayıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından yangına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Marmaris’teki yangını Yangın Yönetim Merkezimizden takip ediyoruz. Yangın 20.02’de başladı. 20.10’da ilk müdahale yapıldı. An itibariyle 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman personelimiz yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor” ifadelerine yer verdi.

Yerleşim alanına yakın evler tahliye ediliyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle bölgeye yakın yerleşim alanındaki evler tahliye edilmeye başlandı.

Çok sayıda gönüllü de kendi imkanlarınca ekiplere destek olmaya çalışıyor. Güvenlik tedbirleri kapsamında yangın bölgesine görevlilerin dışında kimse alınmıyor.

Alevlerin orman içindeki yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Bördübet mevkisinde bulunan 30 evde tahliye işlemleri başlatıldı.

Evleri gezen jandarma ve polis ekipleri, vatandaşların dumandan ve yangından etkilenmemeleri için evlerini boşaltmaları yönünde uyarıda bulunuyor.

Muğla Valisi Orhan Tavlı da bölgede çalışmaları takip ediyor. Yangının kontrol altına alınması için ekiplerin yoğun bir çaba sarf ettiklerini aktaran Tavlı, tüm imkanların seferber edildiğini, takviye ekiplerin yangın bölgesine yönlendirildiğini söyledi.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmaris yangınında yerleşim yerlerini tehdit eden kısımların ve yangının büyük ölçüde önünün alındığını söyledi.

4 ilden AFAD ekipleri görevlendirildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale için 4 ilden ekiplerin görevlendirildiğini, 4 ildeki ekiplerin de teyakkuz haline geçirildiği açıklandı.

AFAD’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Burdur, Aydın, Denizli ve Antalya’dan AFAD ekipleri görevlendirildiği; Afyonkarahisar, Kütahya, İzmir ve Uşak’taki AFAD ekiplerinin de teyakkuz haline geçirildiği kaydedildi.

Ayrıca, 592’si OGM personeli olmak üzere toplam 1393 personel, 338 araç ve 35 iş makinesi görevlendirildi. AFAD Mobil Koordinasyon Tırı ile 2 adet mobil baz istasyonu bölgeye sevk edildiği duyuruldu.

Yangına TOMA’lar da müdahale ediyor

Yangına müdahale için Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 7 toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) bölgeye sevk edildi.

İletişim Başkanlığından dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyon uyarısı

Öte yandan İletişim Başkanlığı, yangınla ilgili dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı uyardı.

Başkanlığın Twitter adresinden yapılan açıklamada, “Marmaris’te süren ve devletimizin tüm imkânlarıyla, kurum ve kuruluşlarımızın en üst düzeyde koordinasyonuyla müdahale ettiği yangın üzerinden kamu düzenimizi hedef alan her tür dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesi önem arzetmektedir” denildi.

Sosyal medyada tepkiler

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur