Manisa’daki sulama kanalına sanayi atıkları karışıyor

Manisa’nın Karaali köyünde tarımsal sulamada kullanılan kanala sanayi tesislerinin atıkları karışıyor. Sulama kanalına bulaşan kirden dolayı tarlalarını sulayamayan köylüler,  bölgedeki sanayi tesislerinin atıklarının 50 yıl önce tarımsal sulama amacıyla yapılan kanala aktığını belirtti

Manisa’daki sulama kanalına sanayi atıkları karışıyor

Fotoğraf: Ege Postası

Manisa’nın Karaali köyünde tarımsal sulamada köylülerin kullandıkları kanala sanayi tesislerinin atıkları karışıyor.

ANKA’nın haberine göre sulama kanalına bulaşan kirden dolayı tarlalarını sulayamayan köylüler,  bölgedeki sanayi tesislerinin atıklarının 50 yıl önce tarımsal sulama amacıyla yapılan kanala aktığını belirtti.

Bu saatten sonra nereye gidelim

Sanayi tesisi kurulmadan önce kanalın temiz olduğunu belirten bir köylü şunları söyledi:

önce buradan balık tutuyorduk, sebze yetiştiriyorduk. Kanalın suyundan, arkadaş yoncasını suladı, iki saat içerisinde yonca kurudu. Ben, 62 yaşındayım. Bizim atalarımız, dedelerimiz, bu Gediz’den su içiyorlardı. Buradan çok güzel balıklar çıkıyordu. Bir tane canlı yok şimdi. Buralar Cumhurbaşkanı kararıyla kamulaştırmaya açıldı. Fakat o işte başarılı olamadı. Bir kısım yerleri aldılar. Bizim meralarımız var. Daha önce köyümüze aitti, şimdi belediyeye geçti. İhtiyacı olan vatandaşlar sattı. Başka yere satamıyoruz. Başka yere sattırmıyor. Bu saatten sonra nereye gidelim, bu çocuklar nereye gider?

Köylüleri ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da şirketlerin maliyetinden dolayı atıkların temizlenmesine yanaşmadıklarını ifade ederek, “Bakan, ‘Ormana kasteden vatana ihanet etmiştir, idam edilmesi gerekir’ diyor. Bana kalırsa su da orman kadar değerli. Biz, temiz sularımızı ne yazık ki kendi elimizle zehirliyoruz. Temiz suya ulaşmak, özellikle bizim bölgemizde, Gediz’de en önemli sorunlardan bir tanesi olacak. Sanayi arttı. Tarım faaliyetleri var burada. İnsan nüfusu arttı. Türkiye’deki yer üstü sularının sadece yüzde 35’i temiz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur