Leylekler elektrik akımına kapılma riskiyle karşı karşıya: “Devlet yetkilileri bir çift leyleğin hayatını kurtaramıyor”

Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki Kaymak Köyü'nde elektrik direğine yuva yapan leyleklerin elektrik akımına kapılma tehlikesi bulunuyor. Leyleklerin hayatlarını kurtarmak için kamu yöneticilerinin herhangi bir adım atmadığını belirten köy sakinlerinden Rıza Aydın, "Milyarlarca lirayı israf eden devlet ve kamu yetkilileri Kaymak Köyü'nde bir çift leyleğin hayatını kurtaramıyor" dedi

Leylekler elektrik akımına kapılma riskiyle karşı karşıya: “Devlet yetkilileri bir çift leyleğin hayatını kurtaramıyor”

Sivas’ın Şarkışla İlçesinin Kaymak Köyünde elektrik direğine yuva yapan leyleklerin elektrik akımına kapılma tehlikesi bulunuyor. Leylek yuvasının bulunduğu elektrik direğinde ve çevresinde köye elektrik dağıtan onlarca elektrik teli mevcut iken yuvada bulunan iki yavrusuna yiyecek taşıyan leylekler tellerin arasında zor anlar yaşıyor.

Divriği Gazetesi’nin haberine göre leyleklerin hayatlarının kurtulması için Şarkışla Kaymakamı Gökhan Dolaş ve Elektrik Dağıtım Şirketi yetkilileriyle görüşen köy sakinlerinden Rıza Aydın, “Leylek yuvasının olduğu bu direk olduğu gibi kalsın, hemen öteye başka bir direk dikelim, elektrik tellerini o direğe alalım, leyleklerin hayati tehlikesi ortadan kalksın” dedik. Dinletemedik” dedi.

Geçtiğimiz senelerde de iki leylek yavrusunun elektrik akımına kapılarak öldüklerini belirten Aydın, “Avcılar doğada keklik ve bıldırcın bırakmadılar. Bu iki tür kene ve zararlı böcek toplayıcılarıdır. Siz bir türü yok ederseniz, başka bir tür meydana çıkar sizi yok eder, doğal hayatın dengesi bozulur” ifadelerini kullandı.

Devlet yetkilileri bir çift leyleğin hayatını kurtaramıyor

Yaşanan doğal felaketlerin Türkiye’nin başka bölgelerinde başka türleri üzerinde yaşandığını söyleyen Aydın devamında şunları söyledi:

Özellikle zehirli tarım ilaçlarından kaynaklı olarak arı ve küçük kanatlılar hızla yok oluyorlar. Kaymak Köyünde yaşayan leyleklerin yaşam güvencesi aynı zamanda insanların da yaşam güvencesi olacağı bilinci bütün kamu görevlilerine hatırlatılmalıdır. Leylekler giderse, onun yerine yılanlar, akrepler, türer. Devlet fazladan bir elektrik direği daha dikmekle yıkılmaz. Milyarlarca lirayı israf eden devlet ve kamu yetkilileri Kaymak Köyünde bir çift leyleğin hayatını kurtaramıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur