Kentsel dönüşüme direnen Fetihtepeliler Beyoğlu Belediyesi önündeydi: “Yıkarız diyorlar, halkına düşman olanların saltanatı yıkılacak”

AKP'li Beyoğlu Belediyesinin kentsel dönüşüm adı altında polis desteğiyle zorla evlerinden çıkarılmalarına, elektriklerinin kesilmesine direnen Fetihtepeliler, direnişin dördüncü gününde Beyoğlu Belediyesi önündeydi. Fetihtepeliler kentsel dönüşüm için şartlarını açıklarken yapılanların insan haklarına ve vicdanlara aykırı olduğuna dikkat çekildi

Kentsel dönüşüme direnen Fetihtepeliler Beyoğlu Belediyesi önündeydi: “Yıkarız diyorlar, halkına düşman olanların saltanatı yıkılacak”

AKP’li Beyoğlu Belediyesinin kentsel dönüşüm adı altında polis desteğiyle zorla evlerinden çıkarılmalarına, elektriklerinin kesilmesine direnen Fetihtepeliler, direnişin dördüncü gününde Beyoğlu Belediyesi önündeydi.

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde Fetihtepliler şartlarını sıraladı. Projenin rant odaklı değil halka hizmet odaklı yürütülmesine dair talepler öne çıktı. Anayasa’dki sosyal devlet ilkesine uygun olacak şekilde yapılacak dönüşümün maliyetine sunulmasını talep eden Fetihtepeliler, hak sahiplerine yapılacak olan 1500 lira kira yardımının İstanbul gerçeklerine uygun olacak şekilde düzenlenmesini talep etti.

Fetihtepeliler tapulu tapusuz ev ayrımının da ortadan kalkmasını talep etti.

“Halk düşmanlarıyla mücadele ediyoruz”

Yapılan açıklamanın ardından Av. Onur Cingil söz aldı. Cingil, Fetihtepe’de halk düşmanlarıyla mücadele ettiklerini söyledi. Belediyelerin halka hizmet etmesi için var olduğunu ifade eden Cingil, “Bu belediye sadece zulmediyor” dedi.

Projeyi yürütenlerin mahalleyi yıkacaklarını söylediğini ifade eden Cingil, “Yıkılacak ama halkına düşman olanların saltanatı yıkılacak” dedi.

İnsan haklarına da vicdanlara da aykırı

Belediyenin insanların tapulu mallarına çöktüğünü ifade eden Cingil, şunları söyedi:

Yaşananlar insan haklarına da vicdanlara da aykırıdır. Diyaliz hastasının “bu elektirk kesilirse hayatta kalamam” demesine rağmen kesiliyorsa diyecek bir şey yok. Yazın ortasında insanları susuz bırakıyorlar. Çok merak ediyorum; belediye başkanı akşam eve gittiğinde Fetihtepe’dekiler aklına geliyor mu?

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur