Kazım Koyuncu ölümünün 17. yıldönümünde mezarı başında anıldı

Hopalılar ve çevreden gelenlerin katılımıyla “Bir sanatçı, bir Karadenizli ama hepsinin ötesinde bir devrimci olan” ve 25 Haziran 2005’te hayatını kaybeden Kazım Koyuncu’yu unutmadı. Koyuncu, ölümünün 17. yıldönümünde mezarı başında anıldı

Kazım Koyuncu ölümünün 17. yıldönümünde mezarı başında anıldı

Hopalılar ve çevreden gelen Karadenizliler, “Bir sanatçı, bir Karadenizli ama hepsinin ötesinde bir devrimci olan” 25 Haziran 2005’te hayatını kaybeden Kazım Koyuncu’yu unutmadı. Koyuncu, ölümünün 17. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Anma, Koyuncu’nun mezarı başında yapıldı. Anmaya Koyuncu ailesi, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ve Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ile kurumlar ve temsilciler katıldı.

Anma, Kazım Koyuncu’nun anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sonrası Kazım’ın dostları söz alarak Kazım ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Hüseyin Koyuncu, anma etkinliğinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kazım aramızdan ayrılalı 17 yıl oldu. Her yıl burukluk var. Bizi teselli eden, sevenlerinin arkadaşlarının bir arada olması. Buraya ülkenin dört bir yanından gelen herkese teşekkür ediyoruz. Yaptığı güzel işlerle, onunla gurur duyuyoruz. Kazım, Trabzonspor şampiyonluğunu göremedi. Trabzonspor şampiyon olunca annem mezarının başına giderek ‘Oğlum, çok sevdiğin Trabzonspor şampiyon oldu’ dedi. Yani ilk müjdeyi annem verdi. Kazım Trabzonspor’u çok severdi. Şampiyonluk ruhuna şad olsun. Trabzonspor Kulübü yetkilileri aradı, yakın zamanda şampiyonluk kupasının Kazım’ın mezarına getireceklerini ifade ettiler. Bu da bizi çok mutlu eder” ifadelerini kullandı.

Halkevleri adına mezar başında konuşan Kamil Ustabaş, “Bu memlekette herkes terörist. Geçtiğimiz aylarda birçok festival iptal edildi. Festivaller iptal edilirken bu teröristin kardeşinin konseri de iptal edildi” dedi. Ustabaş devamında şunları söyledi:

Kazım Koyuncu’nun bende bıraktığı iki etki çok önemli. Önce derelerimize saldırdılar. Doğamıza saldırdılar. Şimdi de çayla birlikte yaşamımıza saldırmaya çalışıyorlar. Yeni çıkacak çay kanunu ile birlikte Karadenizin her bir köyünü, her bir beldesini yaşanmaz kılıp, Karadenizlileri bu coğrafyadan göç ettirmeye çalışıyorlar.

Kazım Koyuncu’nun şarkılarından olunan koro dinletisiyle anma etkinliği sona erdi.

Anmadan fotoğraflar:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur