Katliamdan kurtulan işçinin alacak davasında bilirkişiden zamanaşımı raporu: “Soma Davası bitmedi derken abartmıyorduk”

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı'ndan kurtulan bir işçinin 8 yıldır süren alacak davasında bilirkişiden zaman aşımı raporu geldi

Katliamdan kurtulan işçinin alacak davasında bilirkişiden zamanaşımı raporu: “Soma Davası bitmedi derken abartmıyorduk”

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın davalarında hukuksuzluklar bitmiyor. Katliamdan kurtulan bir işçinin 8 yıldır süren alacak davasında bilirkişiden zaman aşımı raporu geldi.

İşçilerin ölümden doğan yasal hakları kapsamında şirket ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında açtığı davada kısmen kabul kısmen ret kararı gelince iki tarafa da avukatlık vekalet ücreti ödenmesine hükmedilmişti. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. iflas ettiği için bu şirketin ödemesi gereken tazminatlar TKİ tarafından ödense de şirket, avukatlık vekalet ücretinin peşine düştü.

Zamanaşımı raporu nasıl çıktı?

Konuyu Twitter hesabından aktaran Av Seçil Ege Değerli’nin ifadeleri şöyle:

Cengiz Ç. katliamda ölüyor. Kanuna aykırılığa rağmen aynı vardiyada başka panoda çalışan abisi Fethi Ç. 9 saat sonra sağ kurtuluyor hem de arkadaşlarının ölüleri üzerinden sürünerek. Kurtulunca tekrar ocağa inmek istiyor kardeşini kurtarmak için. Fethi o günden beri psikolojik tedavi görüyor, yüzde 49 engelli hale geldi travma sonrası stres bozukluğundan.

Katliamdan birkaç ay sonra Soma AŞ tarafından tazminatsız vs işten çıkartıldı. Soma İş Mahkemesinde “adli yardım talepli” işçilik alacağı davası açtık, mahkeme “yardıma ihtiyacı” yok dedi! Talebi reddedip harç istedi, yatıramadık. Bu sefer Ankarada açtık davayı, adli yardım aldık.

Ama bu sefer de dosya uzadıkça uzadı. Soma A.Ş ve TKİ canhıraş herşeye itiraz, şikayet, üç dört kere rapora gitmeler, bilirkişilerin sendikal hakları görmezden gelmeleri vs. bugüne geldik. Nihayet kuşa çevrilmiş işçilik alacağını -belirsiz alacak davası- belirli hale getirdik.

TKİ “Alacak zamanaşımına uğradı dedi! Zamanaşımı olmaz belirsiz alacak dedik, hakim kendi çözeceği konuyu bilirkişiye yolladı. İki kere şikayet ettiğimiz bilirkişi “Tüm alacaklar zamanaşaımına uğradı, işçinin hiçbir alacağı yok” diye rapor yazmış!

Soma Davası bitmedi derken abartmıyorduk. Ceza dosyası cezasızlıkla bitti. Can Gürkan ve şürekası kurtuldu ama hala bu ülkeyi, bu halkı, işçilerini, ölenleri ve ailelerini sömürmeye devam ediyor.

Tilaga hilesi hatırlatması

Ege, açıklamasının devamında Soma Kömür İşletmeleri’nin ceza davası sürerken yaptığı usulsüzlükle ailelere tazminatlarını nasıl ödemediğini de hatırlattı.

Soma Kömür İşletmeleri AŞ, katliamdan hemen sonra hiç alacağı olmamasına rağmen TKİ’ye ‘muhtemel hakedişlerini’ holding bünyesindeki başka bir şirket olan Tilaga Madencilik’e ödenmesini istedi. TKİ yetkilileri de 182 milyon liranın Tilaga AŞ’ye ödenmesini onayladı. Sonrasında Soma Kömür İşletmeleri AŞ iflas ettiğini duyurdu. Şirket ve TKİ’ye açılmış tazminat davalarında şirket iflas ettiğini gerekçe göstererek bir kuruş ödeme yapmadı. Bütün tazminatları TKİ ödedi.

TKİ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ancak Bakanlık soruşturma izni vermedi. Karara itiraz edildi. Üst mahkeme de itirazı reddedince dosya Danıştay’a gitti. Danıştay soruşturma izni verilmesi gerektiğine hükmetmesine rağmen karar uygulanmadı.

Belirsiz alacak davası nedir?

İşçi alacak davası açtığında dava öncesinde alacakları tam olarak hesaplanmayıp da temsili bir meblağ belirtildikten sonra dava sırasında bilirkişi tarafından tespit edilir. Bilirkişinin tespit ettiği alacakla başta yazılan temsili meblağ arasındaki farkın da ödenmesi yönünde karar mahkemeden talep edilir. Alacak davalarındaki sorunlardan kaynaklı belirsiz alacak davasında zamanşımı olamayacağı yönünde düzenleme de yapıldı. Ancak Somalı madencinin davasında hukuka aykırı bir karar verildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur