Kadınlar Pınar Gültekin davasında verilen karara karşı Türkiye’nin dört bir yanında sokaklarda: “Erkek adalet değil gerçek adalet”

Pınar Gültekin davasında açıklanan kararın ardından kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında sokağa çıktı

Kadınlar Pınar Gültekin davasında verilen karara karşı Türkiye’nin dört bir yanında sokaklarda: “Erkek adalet değil gerçek adalet”

Pınar Gültekin davasının dün (20 Haziran) görülen karar duruşmasında mahkeme, Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla indirdi. Mertcan Avcı ile diğer sanıklar için suç delillerini gizleme suçundan beraatine karar verdi. Kararı kabul etmeyen kadınlar sokaklara çıktı.

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. “Erkek adalet değil gerçek adalet. Pınar Gültekin için isyandayız” yazılı pankart açan kadınlar basın açıklaması yaptı.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar ve LGBTİ+’lar Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Kadınlar katil Cemal Metin Avcı’yı ödüllendiren yargının daha önce kendini savunmak için eşini öldüren Nevin Yıldırım’a müebbet hapis cezası verdiğini hatırlattı. İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden, kadınları koruyacak önlemleri almayan iktidarın kadın cinayetlerinde asıl sorumlu olduğunu ifade eden kadınlar, son yıllarda öldürülen, şiddet gören, tacize ve tecavüze uğrayan kadınların davalarındaki benzer durumları hatırlattı. Kadınlar erkek adalet karşısında sokakları terk etmeyeceklerinin altını çizerek açıklamayı sonlandırdı.

İstanbul

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy’de bir araya gelenler “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganıyla toplandı. Eylemde katledilen kadınların isimleri sayılarak ses çıkarıldı ve “Bu kararların hiçbiri tesadüf değil. Kadınları erkek egemen sisteme, şiddete mahkum etmek isteyen anlayışın ifadesidir” denildi.

Ardından okunan açıklamada erkek yargının hayatını savunan Nevin Yıldırım’a müebbet hapis cezası verdiği söylenerek “Faillerin sırtını sıvazlayarak, haksız tahrik indirimleri vererek, cezasız bırakarak kadın cinayetlerinin günbegün daha çok önünü açıyor. Kadınların yaşamlarını güvencesiz ve tehdit altında bırakıyor. İktidarın kürsülerden söylediği bunlar çürük ve sürtük söylemleri, biz kadınlara yargılamalar sırasında yöneltilen ‘onun evine gitmeseymiş’, ‘o eteği giymeseymiş’, ‘o saatte orada ne işi varmış’ sorularıyla tezahür ediyor. Tam da bu yüzden Pınar Gültekin davasında failden çok Pınar’ın yaşam tarzının yargılanmasının tesadüf olmadığını biliyoruz. Bugün yargının bu kararından, istanbul sözleşmesini kaldıran, kadınların kazanımlarına saldıran, her gün kadın düşmanı söylemler ile erkekliği yeniden üreten iktidar yaygınlaşan erkek şiddetinin sorumlusudur. Son bir buçuk senede 599 kadın öldürülmesine rağmen, 6284’ü etkin uygulamayan iktidar kadın cinayetlerinin sorumlusudur” denildi.

Kadıköy-Tavşantepe metrosunda iki kadın yolcuya bıçak çekip tehdit ve hakarette bulunan Emrah Yılmaz’ın serbest bırakılmasından da iktidarın sorumlu olduğunu söyleyen kadınlar nafaka hakkına saldıran iktidarın kadınların her geçen gün daha da yoksullaşmasının sorumlusu olduğunu ifade etti.

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Bugün Pınar için ve katledilen tüm kadınlar için yasta değil isyandayız demek için buradayız. Kadın cinayetlerinin, yaşamlarımızın her anında karşılaştığımız erkek şiddetinin sorumlulularını biliyoruz ve hesap soruyoruz!

Pınar’ın failleri neden cezasız kaldı? Gülistan Doku nerede? Nadira Kadirova’ya ne oldu? İpek Er’e tecavüz eden Musa Orhan nasıl iyi hal indirimi aldı? Nevin Yıldırım neden hala hapiste?

Biz bu soruları sormaktan, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biz bir kişi daha eksilmeyene kadar, siz serbest bıraktığınız tüm katillerin ve meşrulaştırdığınız erkek şiddetinin hesabını vereceksiniz.

Failleri aklayan erkek adaletinizin karşısında gerçek adalet sağlanana kadar duruşma salonlarını da, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz, yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz. Birbirimizi eşit, özgür ve hayatta istiyoruz.

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, saat 19.00’da Ulus Anıtı önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Sokağa çıkmamız, hayatlarımıza dair karar vermememiz için yargı yoluyla bizlere hizaya çekilmek isteniyor. Sanılıyor ki bu kararlar karşısında biz kadınlar bir köşeye çekilip öldürülmeyi bekleyeceğiz! Buradan bir kez daha söylüyoruz, kadın katilleri için verdiğiniz ödül gibi cezaları biz buradayken vermeye devam edemeyeceksiniz” denildi.

Bursa

Bursa Kadın Platformu, saat 19.00’da Fomara Meydan’da bir araya gelerek sloganlarla oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapan kadınlar bir daha oturma eylemine geçti. Kadınlar sloganların ardından eylemi sonlandırdı.

Açıklamayı okuyan Figen Ovat şunları söyledi:

Yasta değil isyandayız, bir kişi daha eksilmeyene, kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!

Mersin

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Pozcu Koton önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Zeliha Korkmaz “Kravata, takım elbiseye indirim yok diyerek asıl erkeklik sorununu görmezden geliyorsunuz. Bir kez daha anladık ki iktidarın asıl amacı kadına yönelik şiddetle mücadele etmek değil, kendi iktidarını sürdürmek için direnen, ses çıkaran kim varsa hukuk yoluyla şiddeti daha da tırmandırmak. Tarihte hiç olmadığı kadar erkekliğin yükseldiği bu zamanda, biz kadınların birbirimizden başka çaresi yok” dedi.

Antakya

Bugün Antakyalı kadınlar, Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Künefeciler Meydanı’nda bir araya gelerek Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimi protesto etti. Künefeciler Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen kadınlara polis engel oldu. Kadınlar da engellemelere rağmen “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz. İsyandayız” yazılı pankartlarıyla Ulus Meydanı’na sloganlarla yürüdü. Ulus Meydanı’nda yapılan açıklamayı Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü adına Zeynep Bolat okudu. Bolat açıklamada “Katillere caydırıcı, cezalandırıcı, gerçek cezalar vermek zorundasınız. Bizim yaşamlarımız sizin adliye salonlarınızdan çıkan eril kararlara, kadın düşmanı cezalara kalmadı, kalmayacak!” dedi.

 

Aydın

Kadınlar Aydın’da Kent Meydanı’nda saat 18.00’de bir araya gelerek “Pınar Gültekin için adalet istiyoruz” yazılı pankartı açtı.

Çanakkale

Çanakkale’de İskele Meydanında bir araya gelen kadınlar Pınar Gültekin için ses çıkardı.

Denizli

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur