İznik Gölü’ne saplanmış hançerler: Bursa Su Kolektifi’nden ekolojik tahribat yapan tesislerin ifşası

Bursa Su Kolektifi, İznik Gölü'ne kıyısı olan ve gölün ekolojik dengesini tahrip eden yapıların ve tesislerin önünde tek tek eylem yaptı

İznik Gölü’ne saplanmış hançerler: Bursa Su Kolektifi’nden ekolojik tahribat yapan tesislerin ifşası

Bursa Su Kolektifi, İznik Gölü’ne kıyısı olan ve gölün ekolojik dengesini tahrip eden yapıların ve tesislerin önünde tek tek eylem yaptı. “Ekokırım suç mahalli” yazan dövizle çeşitli tesisleri gezen yaşam savunucularının ilk durağı Asil Çelik fabrikasıydı.

Yaşam savunucuları sonrasında Cargill fabrikası önüne gittiler. Cargill önündeki açıklamanın ardından Orhangazi merkezde basın açıklaması yapan Bursa Su Kolektifi’nin dördüncü durağı Döktaş fabrikası oldu.

Döktaş önünde ekolojik tahirabatı açıklamaya çalışan yaşam savunucularını fabrikanın özel güvenliği engellemeye çalıştı.

AKP’li Meclis üyesinin kızının zeytinyağı fabrikası: ÇED başvurusu bile yapılmadı

Yaşam savunucularının beşinci adresi AKP’li Meclis üyesinin kızına ait Olea zeytinyağ fabrikasıydı. ÇED başvurusu bile olmadan ruhsat verilen, inşaatı tamamlanınca izinsiz olduğu ortaya çıkan, hızlıca valilik tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilen fabrika hakkındaki dava sürüyor.

Sahil de ranta açıldı

Son olarak İznik Gölü sahiline giden yaşam savunucuları, göldeki siyanobakterilerin endişe uyandıracak kadar artışına dikkat çekti. Yaşam savunucuları bunun kirlilikten kaynaklandığına dikkat çekerken göle girmenin yasaklandığını hatırlattı.

Dünya Göçebe Oyunları için 400 dönüm alanda dolgu ve düzenleme işlemi yapılan alana da giden yaşam savunucuları sazlıkların yok edilmesinin ekolojik dengeyi alt üst ettiğine dikkat çekti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur