İzmir’de Pınar Gültekin’in cansız bedeninin bulunmasının ardından yapılan eyleme katılmaya 5 ay ceza

Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya "haksız tahrik" indirimi veren erkek yargı, Gültekin için yapılan eylemde darp edilerek gözaltına alınan kadına 5 ay ceza verdi

İzmir’de Pınar Gültekin’in cansız bedeninin bulunmasının ardından yapılan eyleme katılmaya 5 ay ceza

Muğla’da katledilen 27 yaşındaki Pınar Gültekin için İzmir’de açıklama ve yürüyüş yapmak isterken polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan 12 kadın hakkında

İzmir’de Pınar Gültekin’in katledilmesinin ardından Alsancak’ta yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis saldırmış, 12 kişi gözaltına alınmıştı. 21 Haziran tarihinde İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 11 kadın hakkında beraat kararı verildi.

İzmir’de Pınar Gültekin’in katledilmesinin ardından Alsancak’ta yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis saldırmış ve 12 kişi gözaltına alınmıştı. Görülen duruşma sonunda 11 kadın beraat etti. Bir kişiye ise 5 ay ceza verildi. Polisin küfür ve hakaretlerle saldırdığı 12 kadın, darp edilerek gözaltına alınmıştı. 5 gündür kayıp olan Pınar Gültekin’in cansız bedeninin bulunması üzerine bu eylem yapılmıştı.

Gözaltına alınan kadınlar hakkında, “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” ve “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme” iddiasıyla dava açıldı. 21 Haziran’da görülen karar duruşmasında Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Meryem Yıldırım’ın dışında kadınlar hakkında beraat kararı çıktı.

5 ay ceza

Davada verilen karar ile 12 kadından sadece biri hakkında 5 ay ceza verildi. Ceza alan Özgür Genç Kadın’dan (ÖGK) Meryem Yıldırım, Sendika.Org’a konuştu.

Meryem Yıldırım şunları söyledi:

2 yıl önce Pınar Gültekin’in katledildiğini öğrendiğimizde Kadınlar Birlikte Güçlü olarak İzmir’de kadın katliamlarına karşı ses çıkarmak için bir eylem düzenledik. Eylemde Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürümek istediğimizde polis bize şiddetle saldırdı ve işkence ile 15 kişi gözaltına alındık. Araç içerisinde arbede devam etti. Karakola gidip ifadelerimiz alındıktan sonra bırakıldık. Sonrasında dava açıldı. Yargılandığım şey polise mukavemet, 2911 ve kamu malına zarardı. Son duruşmada 5 ay ceza aldım. Ceza şu an için ertelendi. Fakat bizim bakımımızdan şöyle bir durumdur; burada işlenen bir suç yok, fakat erkek adalet/erkek devlet bugün kadınların aleyhinde kararlar vererek, kadın mücadelesine bu ve bunun gibi biçimlerle saldırarak bir egemenlik ve korku yaratıyor. Böylece erkek egemen kapitalist sömürü düzenini sürdürmekte. İşte bu yüzdendir ki Pınar’ın katiline tahrik indirimi uygularken Pınar’ı savunan kadınları cezalandırmak istiyor. Bizler katledilen her kadın için sokaklarda olmaya, kadın katillerinden hesap sorma bilinci ile mücadele etmeye devam edeceğiz.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur