İzmir’de 15 kişinin öldüğü Doğanlar Apartmanı davasında karar: Müteahhite 18 yıl hapis

İzmir'i sarsan depremde 15 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı Doğanlar Apartmanı'na ilişkin davada mahkeme kararını açıkladı

İzmir’de 15 kişinin öldüğü Doğanlar Apartmanı davasında karar: Müteahhite 18 yıl hapis

İzmir’de 15 kişinin yaşamını yitirdiği, 12 kişinin de yaralandığı Doğanlar Apartmanı’na ilişkin davada karar açıklandı. Tutuklu sanıklar müteahhit Çetin Doğan 18 yıl, statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 117 kişinin yaşamını yitirdiği 6,6 büyüklüğündeki depremde; Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 15 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi de yaralandı.

Depremin ardından başlatılan soruşturmada, binanın müteahhidi Çetin Doğan ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı. Sürveyan gösterilen Gündüz Uysal tutuksuz yargılanırken, yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak ise firar etti.

Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6. duruşmasına tutuklu sanıklar Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı, SEGBİS ile katılırken, müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Savcı, sanıkların ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın açıklanmasıyla duruşmaya 1 saat ara verildi. Aranın ardından mahkeme heyeti, kararını açıkladı.
Müteahhit Çetin Doğan 18 yıl ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı 12 yıl hapis cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sürveyan Gündüz Uysal 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın dosyası ise ayrıldı.

Kaynak: DHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur