İzmir Dikili’deki kıyılar maden faaliyetlerine ve yapılaşmaya açılıyor

İzmir Dikili'deki Denizköy ve Bademli kıyılarıyla, Karagöl'deki sit dereceleri değiştirildi. Zeytin ağaçları ve endemik bitki türleriyle bezeli olan bölgeler maden faaliyetlerine ve yapılaşmaya açıldı

İzmir Dikili’deki kıyılar maden faaliyetlerine ve yapılaşmaya açılıyor

İzmir Dikili’deki Denizköy ve Bademli köyü kıyıları ile Karagöl mevkilerini kapsayan sit alanlarına ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından değişiklikler yapıldı.

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre, Bakanlığın Denizköy, Bademli köyü ve Karagöl mevkilerini kapsayan yeni haritasında birinci derece sit alanları yer almazken, ikinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi. Böylece, bölgede hem yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, Güneş Enerji Santralleri (GES) ve Rüzgar Enerji Santralleri (RES) projelerinin önü açıldı. Resmi gazetede yayımlanan kararlar askıya çıkarılırken, bir aylık itiraz süreci başladı.

Zeytin ağaçları ve endemik bitki türleriyle bezeli olan bölgenin yapılaşmaya ve madenlere açılmasının dehşet verici olduğunu belirten Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Doğu Işık, “Bademli’den Denizköy’e kadar tescil edilen bölgede madencilik faaliyetinin yapılması o bölgenin sonu demektir” dedi.

Madencilik faaliyetlerini engelleyen değişikliklerin getirilmesi gerektiğini ifade eden Işık, bölgenin talan edilmesini önlemek ve söz konusu değişiklikleri iptal ettirmek için hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur