İşverenin azmettirmesiyle dövülen 60 yaşındaki Altın Erdoğan’ın davası 22 Kasım’a ertelendi: Sağlık raporu istendi

Antalya'da tarım işçisi Altın Erdoğan'ın işverenin azmettirmesiyle dövülmesi üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü

İşverenin azmettirmesiyle dövülen 60 yaşındaki Altın Erdoğan’ın davası 22 Kasım’a ertelendi: Sağlık raporu istendi

Antalya’da işverenin azmettirmesiyle dövülen 60 yaşındaki tarım işçisi Altun Erdoğan’ın davası görüldü.

Antalya’da tarım işçisi Altın Erdoğan’ın işverenin azmettirmesiyle dövülmesi üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü. Dava 22 Kasım’a ertelendi. Davada sağlık raporu istenmesine karar verildi.

Ne olmuştu?

2020 yılında Antalya’da tarım işçisi bir kadın işverenin saldırısına uğradı ve gözünü kaybetti. Tarım işçisi Altın Erdoğan pandemi koşullarını dikkate almadan servis aracına kapasitesinin iki katı işçinin doldurulmasına itiraz ettiği ve fotoğraf çektiği için akşam iş bitiminde işverenin saldırısına maruz kaldı ve bir gözü yüzde 90 oranında görme yetisini kaybetti.

Antalya’nın Serik ilçesinde 6 yıldır geçimini nar toplayıcılığı ile sağlayan 60 yaşındaki Altın Erdoğan yanında çalıştığı çavuş ve çalışanlar tarafından darbedildi. Zaten sağ gözü görmeyen kadın uğradığı şiddet nedeniyle sol gözünü de kaybetti.

Daha önce 26-27 Ekim 2020 tarihlerinde işçi çavuşu M. ile beraber tarlaya çalışmaya giden Altın Erdoğan 28 Ekim 2020’de S.A. tarafından çalışmak üzere işçi servisiyle alındı. Tarım işçilerinin “çavuş” dedikleri S.A işçi servisi ile 28 Ekim günü Erdoğan’ı almaya geldi fakat araç 15 kişilik olmasına rağmen araçta 30 tarım işçisi bulunuyordu. Mesai bitiminde yine aynı araçta 30 kişinin olmasından dolayı Altın Erdoğan işçilerin maskesiz olmasına dikkat çekerek maske kullanılması uyarısında bulundu. Uyarısı dikkate alınmayınca araçta 30 kişinin balık istifi ve maskesiz yolculuk yapmasını cep telefonuyla kameraya çekmek isteyince kendisine engel olundu. Altın Erdoğan araçtan indiğinde S.A’nın azmettirmesiyle araçtaki göçmen işçiler tarafından dövüldü. Yaşadıkları karşısında şoka giren 60 yaşındaki kadın işçi kalabalığın içinden çıkmaya çalışsa da işçiler peşinden gitmeye devam etti.

Yaşanan kargaşanın içinde çavuşun eşi H.A. sağ gözü görmeyen Altın Erdoğan’a ”Öteki gözünü ben kör edeyim de gör” diyerek tokat atarak Erdoğan’ın sol gözünün kanlar içinde kalmasına sebep oldu. Kendisine yapılan saldırı sonucunda sol gözünü de kaybeden kadın işçi “Biz mafyayız sen bizim kim olduğumuzu bilmiyorsun. Şikayetçi olursan çocuğunu kaçırırız, onları yaşatmayız” denilere tehdit edildi.

Sol gözü yaralı kadın evine gitmek istese de “M. gelene kadar evine gidemezsin” diyerek izin vermediler. Ardından olay yerine gelen M. yaralı halde olan Altın Erdoğan’ı Kepez Devlet Hastanesi’ne kadar ulaştırıp ortadan kayboldu. Kepez Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldıktan sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilen 60 yaşındaki kadın işçi kendisine yapılan tehditlerden dolayı gözüne nar düştüğünü söyledi.

Ancak hastaneye kız kardeşinin gelmesiyle biraz sakinleşen Altın Erdoğan olan biteni kardeşine anlattı ve ardından polise de aynı ifadeyi verdi. Olayın ardından 29 Ekim günü ameliyata alınan Erdoğan’a sol gözünde yüzde 97 görme kaybı olduğu ve işlevini yitirdiği söylendi. 3 Aralık’ta ikinci ameliyatı da olan Erdoğan’ın gözünün artık göremeyeceğini ancak doktorların gözü yerinde tutmak için çabaladığını öğrenildi.

60 yaşındaki Altın Erdoğan, “30 kişinin maskesiz bir şekilde minibüste yolculuk yapmasının doğru olmadığını söylediğim ve bunun fotoğrafını çektiğim için iki katım bir kadın boğazıma yapıştı. Beni tekmeledi. Minibüsten inince de etrafımı sarıp yüzüme kafama nereye denk gelirse vurdular. Gözüm kanadığı için hiçbir şey göremiyordum. Tir tir titreyerek hastaneye gittik. Şimdi de gözümü kaybettim. Beni bu hale sokanların cezasını çekmesini istiyorum. Hiçbir şey benim gözümü geri getirmeyecek” dedi.

Altın Erdoğan’ın avukatı Bilge Yılmaz ise ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunulduğunu söyledi. Söz konusu olayda aynı anda birden çok suçun işlendiğini belirten Yılmaz, adeta bir çete tarafından müvekkilinin mağdur edildiğini, aynı zamanda müvekkilinin sigortasız çalıştırıldığını, olayın sosyal güvenlik hukuku ve iş kazası boyutunun da olduğunu belirterek gerekli davaları açacaklarını söyledi.

Sonrasında Antalya Kadın Platformu, Altın Erdoğan’ı ziyaret ederek açıklama yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur