İşçi Filmleri Festivali, Mersin’de açılışını yaptı

Bu yıl 17. kez düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), Mersin’de "Sıcak yatak" filminin gösterimi ve Rewşan Çeliker'in sahne aldığı konser ile açılışını yaptı

İşçi Filmleri Festivali, Mersin’de açılışını yaptı

Bu yıl 17. kez düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), Mersin’de 2-3-4-5 Haziran tarihlerinde 20 ülkeden 69 filmi, yine sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz seyirci ile buluşturacak. Dün (2 Haziran) Mersin’de Atatürk Parkı Amfi Tiyatro’da düzenlenen açılış gecesinde “Sıcak yatak” filmi ve Rewşan konseri vardı.

Sunucu Erdal Dalgıç ilk olarak Gezi Davasında tutuklananlara selam göndererek Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenleri andı:

Geziyi yalanlarıyla boğmaya çalışanlara inat doğruyu söylemeye geri durmayan arkadaşlarımız Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Çiğdem Mater, Yiğit Ali Ekmekçi ve Osman Kavala’nın adlarını anmak ve binlerce dostları olarak, onlarla gezide şarkılar söyleyeceğimiz günlerin umudundan ve mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz. Gezi Direnişi’nin 9. yılında özgürlük ve eşitlik talebi için hayatlarını kaybeden tüm arkadaşlarımızı anıyoruz ve içerde dışarda memleketin geleceği için direnen herkese selam gönderiyoruz.

İFF’nin düzenleme kurulu adına Ali Deniz Karahan söz aldı. Karahan şunları söyledi:

İşçi Filmleri Festivali yoksullaştırmaya, emeğin sömürüsüne, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, LGBTİ+fobiye, kentlerin ve doğanın sermaye için yıkıma uğratılmasına, savaşlara ve savaşlar sonucu kendi topraklarından kopartılan mültecilere yönelik düşmanca ve ırkçı politikalara, kendi bekaları uğruna ülkeyi karanlığa gömmek isteyenlere karşı “Varız, varolacağız, buradayız” diyerek kendi hakları için direnenlerin sesi olmaya devam ediyor ve aynı zamanda gücünü de bu direniş ve hak mücadelelerinden alıyor. Yasakların, zorbalığın ve şiddetin siyasal iktidar tarafından rehber edinildiği anda, festivalimiz, hakikatin ve mücadelenin perdesi haline geliyor. Evet arkadaşlar bu yıl sunucu arkadaşımızın da bahsettiği gibi Gezi Direnişi’nin 9. yılında halkın kendi talepleri için verdiği mücadeleler, Gezi Davasındaki cezalarla bastırılmak isteniyor. Bu yargılama sadece gezi direnişine katılanlara değil bugün emeğine sahip çıkmak için direnen işçilere yönelik bir yargılamadır. İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için sokakları dolduran kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik bir yargılamadır. “Zamlara karşı geçinemiyoruz” diyen milyonlara yönelik bir yargılamadır. Yaşam alanları ve doğa tahrip edilmesin diye iş makinalarının önüne geçenlere yönelik bir yargılamadır. Kürt halkının siyasal temsiliyetini ezmek için bu temsiliyeti sağlayanlara yönelik tutuklamalar ve belediyelere atanan kayyumları meşrulaştırmaya yönelik bir yargılamadır. Gençliğin liselerde, üniversitelerde sesini kısmaya yönelik bir yargılamadır. Fakat bizler şunu söylüyoruz; Gezi Direnişi bu ülke tarihinin en onurlu anlarından birisidir. Ve katılanlar geleceğine sahip çıkan bu ülkeyi yeniden kuracak olan milyonlardır; tıpkı işten atılmalara karşı direnip haklarını alan Trendyol işçileri gibi, 67 gündür Sabancı Holding önünde direnmekten bir an vazgeçmeyen enerji işçileri gibi, hala sokakları mora ve gökkuşağına boyayanlar gibi, çayda sömürüye ve kotaya son diyen Karadeniz çay üreticileri gibi, nükleer santral, Kanal İstanbul gibi projelere karşı yaşamı savunanlar gibi ve adını burada sayamayacağımız kadar kendi hakları toplumsal çıkarlar için mücadele edenler gibi. Kısaca kapitalizm ve bu sistemin varlığını sürdürmeye çalışan siyasal iktidarların yarattığı çöküş çağının içerisinde direnerek kuruluş çağını inşa edenler varolmaya devam edecektir.

Ve bu kuruluş çağını ilmek ilmek örenlere, bu festivale gelen sizlere, yanı başımızdakilere, dışarda ve içerde direnenlere buradan bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlarımızı iletiyoruz.
Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyor, İyi seyirler diliyoruz. Ve son olarak daha önceki yıllarda da söylediğimiz gibi sessizlik sinemada güzel. Dayanışma ve mücadeleyle kalın.

Sonrasında “Sıcak yatak” filminin gösterimi yapıldı. Ardından filmin yönetmeni Doğuş Algün’ün festivale selamlarını ilettiği video izlendi. Sunucu Erdal Dalgıç “Kürtçe ezgiler söyleyen veya ahlaki değerlere aykırı davranış gösterdikleri bahanesi ile konserleri bizzat valilikler kaymakamlıklar tarafından yasaklanan sanatçılarımızı selamlıyor her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı ve buluşacağımızı belirtiyoruz” sözlerinin ardından Rewşan’ı sahneye çağırdı. Rewşan’a ve katılımcılara teşekkür edilerek etkinlik sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur