İngiltere’de demiryolu işçileri 30 yılın en büyük grevine çıkıyor

İşten çıkarmaların önlenmesini, ücretlerin arttırılmasını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve emeklilik haklarının yeniden düzenlenmesini isteyen İngiltere Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) bugün greve çıkıyor. Grev 23 ve 25 Haziran’da da  devam edecek

İngiltere’de demiryolu işçileri 30 yılın en büyük grevine çıkıyor

Counter Fire’de yer alan habere göre işten çıkarmaların önlenmesini, ücretlerin arttırılmasını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve emeklilik haklarının yeniden düzenlenmesini isteyen İngiltere Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) bugün greve çıkıyor. Grev 23 ve 25 Haziran’da da  devam edecek. Ulusal çapta örgütlenen greve 40 bin demiryolu işçisinin katılması beklenirken 10 bin Londra Metrosu işçisi de ilk gün grevde olacağını duyurdu. 25 binden fazla RMT üyesinin imzasıyla kararı verilen grevlerin takvimi bütün haftaya yayılıyor. Hafta boyu aralıklarla sürecek grevin 30 yılın en büyük endüstriyel grevi olacağı öngörülüyor.

30 yıl sonra gelen kamulaştırma

İngiltere’de demiryolları 30 yıllık özelleştirme sürecinin ardından neredeyse bir düzine şirket ve devlet tarafından işletilen ray bakım şirketi Network Rail tarafından işletiliyor. Çok kez altyapı yetersizliği, hizmet kalitesi, bilet fiyatları konularında yolcular ve işçiler tarafından tepkiler aldı. 2016 yılında metronun 24 saat hizmet vermesiyle birlikte gece metrosunda çalışanlar ücretlerinin iyileştirilmesi için çok daha küçük ölçekli de olsa greve çıkmıştı ve haklarını almışlardı.

2020 yılında demiryollarının hükümet tarafından kamulaştırılacağı dile getirildi. İlan edilen değişiklikler arasında en çok üstünde durulan, devlet güvencesinde Büyük Britanya Demiryolları (Great British Railways) adlı devlet kuruluşunun oluşturulması ve şu an demiryolu altyapısından ve hizmetinden sorumlu olan Network Rail adlı şirketin yerini almasıydı. Bu sürecin tamamlanmasının 2023 yılını bulacağı bekleniyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur