Google dijital telif anlaşmasını kabul etti: Haber sitelerine ödeme yapacak

Dijital medya için kritik bir öneme sahip olan telif yasası ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Google, Avrupa'daki 300'den fazla medya kuruluşuna telif hakkı çerçevesinde ödeme yapmayı kabul etti

Google dijital telif anlaşmasını kabul etti: Haber sitelerine ödeme yapacak

Google, Avrupa’daki 300’den fazla medya kuruluşuna ‘telif hakkı’ çerçevesinde ödeme yapmayı kabul etti.

Almanya, Macaristan, Fransa ve Hollanda gibi AB ülkeleri için geçerli olan sisteme Türkiye’nin de dahil edilmesi bekleniyor. Google’la ilgili süreci yorumlayan İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Saka da dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Can suyu olacak

Google’la ilgili süreci yorumlayan İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Saka da dikkat çeken tespitlerde bulundu.

“Bu konuda Avrupa Birliği en ilerici yasalara sahip. Gözlediğimiz kadarıyla AB bu konuda toplu şekilde hareket etti” diyen Saka şu tespitlerde bulundu:

Bu aslında son derece doğal ve olması gereken bir şey. Eğer Google, haber içeriğinden para kazanıyorsa ki kazanıyor, o yüzden bir telif de ödemeli. Bu 5,6 yıl önce belki çok garip geliyordu ancak şimdi bu iş modelleri ortaya çıktıkça, haberin aslında o kadar bedava olmadığı masraflı bir iş olduğu ve gazetecilere destek olunması gerektiği iyice belli oldu. Artık Google’dan bunu talep etmek de çok doğal hale geldi.

Medya kuruluşları da kendine çeki düzen vermek zorunda kalacak. Ortada bir reklam pastası olduğu için Türkiye’deki dijital medyada yerleşik olan biraz tık avcılığı gibi özelliklere karşı da daha nitelikli bir içerik öne çıkacaktır. Ben o bakımdan da çok ümitliyim.

Reklam geliri elde etmek için etik dışı davranışlar da sona erecektir. Özgün, daha güzel içerikler ön plana çıkacaktır. Ben özellikle bu konu için de ümitliyim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur