Gezi’nin yıldönümü eyleminde darp edilen gazeteciler suç duyurusunda bulundu

Gezi direnişinin 9. yıl dönümü anmalarını takip eden gazeteciler, görevleri sırasında polis saldırısına maruz kaldı. Gazeteciler, Çağlayan Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu

Gezi’nin yıldönümü eyleminde darp edilen gazeteciler suç duyurusunda bulundu

Gezi direnişinin 9. yılı anlamalarında görevlerini yerine getiren basın emekçileri, polis müdahalesiyle karşılaştı. Bugün darp edilen gazeteciler, suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan Adliyesi’ne gitti.  DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yöneticisi Mustafa Kuleli ve gazeteciler Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Disk/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren: Kabullenmiyoruz

Gazeteciler bir süredir güvenlik güçleri tarafından hedef haline geliyor. Basın özgürlüğü anayasal bir haktır. Anayasaya göre devlet, gazetecinin görevini yapmasını kolaylaştırmakla yükümlüdür. Ama bu uygulanmıyor her toplumsal olayda hakaret ve şiddet görüyoruz. Bunu kabullenmiyoruz. Biz gazeteciler olarak bunca baskıya rağmen haber yapmaya, topluma gerçekleri iletmeye devam ettik, devam edeceğiz.

TGS Yöneticisi Mustafa Kuleli: “Sadece işimizi yapmak istiyoruz”

Karşımızda demokrasiyi sindirememiş, toplumu baskı altına almak isteyen otoriter bir rejim var. Sokaklarda yaşananlar görülsün istemiyorlar. Bir korku imparatorluğu, bir baskı rejimi… Türkiye bu deli gömleğine sığmaz. Arkadaşlarımıza yapılan darp, ters kelepçe, gözaltı, hakaret, sokaklarda atılan gaz müdahaleleri sadece gazetecilere değil Türkiye’nin konuşan ve boyun eğmeyen insanlarına yapılmış müdahalelerdir. Bugün bu kanunsuz emri veren emniyet müdürü ve emri uygulayan polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Polislere bir çağrımız var; kanunsuz emirleri uygulamayın. Yarın bunun hesabı mutlaka sorulur. Biz unutmayız. Size bir düşmanlığımız yok. Sadece işimizi yapmak istiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur