Eskişehir Pride’dan yasaklara karşı açıklama: “Eskişehir Onur Haftası etkinliklerinden vazgeçmiyor 3 Temmuz Pazar günü şanlıyoruz”

Eskişehir Pride Komitesi, Valiliğin 15 günlük yasak kararına ilişkin açıklama yaptı: "Eskişehir Onur Haftası etkinliklerinden vazgeçmiyor 3 Temmuz Pazar günü şanlıyoruz"

Eskişehir Pride’dan yasaklara karşı açıklama: “Eskişehir Onur Haftası etkinliklerinden vazgeçmiyor 3 Temmuz Pazar günü şanlıyoruz”

Eskişehir Pride Komitesi, Valiliğin yasak kararına ilişkin açıklama yaptı. Ayrıca sabah saatlerinde komite üyeleri avukatları ile birlikte yasak kararının iptali talebiyle dava da açmıştı.

Komitenin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

29 Haziran – 3 Temmuz arasında “DÖNME” temasıyla gerçekleşecek olan Eskişehir Onur haftası etkinliklerinin 23.06.22 tarihinde Eskişehir Valiliğinin internet sitesi üzerinden 15 günlük süreyle yasak kararı kamuoyuna duyurulmuştur. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda valiliğin keyfi yasak kararını hep birlikte gördük. Türkiye’nin dört bir yanında Onur Haftası etkinlikleri yasaklanmaya devam ederken Eskişehir’deki yasak kararı açıkçası bizleri şaşırtmamıştır. Devletin tüm kademelerinden LGBTİ+’lara dönen şiddet ve nefret oklarına rağmen, “Dönme” diyerek çıktığımız yolda bu yasağın bizlere geri adım attırmayacağını bildirmek isteriz.

Basın ve yayın organlarında ağzınızdan çıkan her bir nefret söylemiyle anayasayı açıkça ihlal ediyor, eşit yurttaşlık ilkesini çiğniyorsunuz. Bugün oturduğunuz o koltuklar üzerinden kesilen ahkamınız yarın o koltuklardan indiğinizde sizleri yargılanmaktan kurtaramayacak. Barışın yolunu ilmek ilmek örmeye devam ettiğimiz süreçte sizleri uyarmayı kendimize borç biliyoruz. Bulunduğunuz konumların gerekliliği olarak yapılması gereken baskı, yasak ve şiddet değil, Anayasanın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin gereğini yerine getirmektir.

Şimdi soruyoruz; Vali Erol Ayyıldızın iddia ettiği gibi Avrupa’nın en güvenli 8. Şehrinde LGBTİ’ların katledilmelerine yönelik broşürler dağıtılırken, bir katliam hazırlığında olan güruh hakkında da aynı karar uygulanmış mıdır? Bu şehirde sokak sokak, kapı kapı dağıtılabilen katliam bildirileri üzerine Eskişehir Valiliği harekete geçmiş midir?
Katliam çağrılarına kulaklarını tıkayıp, gözlerini kapayanlar şimdi barışçıl bir yürüyüş olan Onur yürüyüşümüze yasak getiriyor.

Hem Türkiye Halklarına hemde LGBTİ+ kamuoyuna bildiriyoruz..
Eskişehir Onur Haftası etkinliklerinden vazgeçmiyor 3 Temmuz Pazar günü şanlıyoruz.

Ötelerden berilerden, dününden bugününe, var olduğun bütün alanlardan haklarına; aşklarından, kavgandan, hazlarından arzularına ve en önemlisi kendinden…
Ne olursa olsun, DÖNME Lubunya!

Bu topraklarda bitmek tükenmek bilmeyen nefretin ve şiddetin ortasında; her gün var olduğumuz meydanlarda, sokaklarda, okullarda, başta çark olmak üzere bütün çalıştığımız yerlerde.
Alışın! buradayız diyerek; şiddete ve nefrete karşı, barışı savunmaya devam ediyoruz.

Onlarca yasağa, baskıya, korkuya karşı mücadele ederken; birbiri ardına yayımlanarak, elden ele dağıtılan ölüm fetvalarına karşın, ne olursa olsun yolundan DÖNME Lubunya! Onurlu varlığına dilini, elini uzatan herkese nakka diyerek; durmak istediğin yerden, olmak istediğin kimlikten, inandığın değerlerinden asla DÖNME Lubunya diyoruz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur