Eskişehir Pride Komitesi avukatları Valiliğin yasak kararına karşı dava açtı

Onur Haftası kapsamında LGBTİ+ dernekler ve gruplar tarafından yapılmak istenen etkinlikler ve bu kapsamda düzenlenmek istenen yürüyüş Eskişehir Valiliği tarafından keyfi bir şekilde yasaklandı. Yasaklama kararına karşı Eskişehir Pride Komitesi aktivistleri ile avukatlar Pınar Çelik Arpacı, Şahap Arpacı ve Hasan Çayır tarafından yasak kararının iptali ve acilen yürütmenin durdurulması talepli dava açıldı

Eskişehir Pride Komitesi avukatları Valiliğin yasak kararına karşı dava açtı

Onur Haftası kapsamında LGBTİ+ dernekler ve gruplar tarafından yapılmak istenen etkinlikler ve bu kapsamda düzenlenmek istenen yürüyüş Eskişehir Valiliği tarafından keyfi bir şekilde yasaklandı. Yasaklama kararına karşı İdare Mahkemesine dava açıldı. Bu yasaklamanın herhangi bir hukuki gerekçesi bulunmadığı anlatılan dilekçede toplum tarafından görmezden gelinmeye çalışılan bir kesim olan LGBTİ+’ların bu kez de Eskişehir Valiliği tarafından görmezden gelindiği ve engellenmeye çalışıldığı söylendi.

Pride Komitesi ile avukatları, Eskişehir Valiliği’nin 23 Haziran günü resmi internet sitesi üzerinden duyurulan “LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla İlimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival vb.) Eskişehir Valiliğinin 22.06.2022 tarih ve 378 sayılı kararı ile 23.06.2022 tarihi saat: 00.01 ile 07.07.2022 tarihi saat:24.00’a kadar (15) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR” kararının iptali ve acilen yürütmenin durdurulması talepli idari davayı 24 Haziran tarihinde Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nde açtı.

Eskişehir Pride Komitesi aktivistleri ile avukatlar Pınar Çelik Arpacı, Şahap Arpacı ve Hasan Çayır tarafından açılan davada 2. Eskişehir LGBTİ+ Onur Haftası 31 Haziran – 03 Temmuz 2022 tarihleri arasında düzenlenecek etkinliklerin bu yasaktan etkilendiği belirtildi.

Yapılmak istenen yürüyüşün herhangi bir suç işleme kastı olmaksızın şiddetten uzak ve bütünüyle barışçıl amaçlarla düzenlenmek istendiği belirtilen dilekçede, Valilikçe alınan yasaklama kararı ile Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşünün hukuka aykırı bir şekilde engellendiği söylendi. Bu hukuka aykırı işlemin iptali talebiyle temel hak ve özgürlüklerin hiçbir ayrım gözetmeksizin bireyler ve topluluklarca kullanılmasının sağlanması için idari, siyasi ve fiili engeller kaldırılması gerektiği söylenerek dava açıldı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur