Erzincan’daki siyanür sızıntısıyla ilgili bakanlık ve şirket hakkında suç duyurusu: “Suç delilleri gizlendi”

Erzincan’da bir yurttaş İliç'teki altın madeninde yaşanan siyanür sızıntısıyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri ile Anagold Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu

Erzincan’daki siyanür sızıntısıyla ilgili bakanlık ve şirket hakkında suç duyurusu: “Suç delilleri gizlendi”

Erzincan’ın İliç ilçesinde Çöpler Köyü üzerine kurulan Çöpler Altın Madeni sahasında boru hattının patlaması sonucu atık havuzundan siyanür sızmış ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çevre kirliliği yaratmasından dolayı maden faaliyetleri durdurulmuştu.

ANKA’nın haberine göre Erzincanlı yurttaş Sedat Cezayirlioğlu, yaşanan siyanür sızıntısıyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri hakkında “görevi kötüye kullanma, suç delillerini gizleme, değiştirme veya yok etme”; Anagold Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri hakkında da “çevrenin kirletilmesi, içme suyuna zehirli madde katma, temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak üzere yarar sağlama” iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

Cezayirlioğlu’nun avukatı İsmail Hakkı Atal, Anagold Madencilik’e 16,4 milyon lira ceza kesildiğini kaydederek, “Bu ceza şirket için hiçbir şey ifade etmiyor. Zira bu şirketin geçen yıl Erzincan Valiliği’ne yaptığı bağış 50 milyon lira. Erzincan Üniversitesi’ne yaptığı bağış 30 milyon lira. Bu şirketin Türk halkını zehirleyerek ürettiği altın karşılığında bu kesilen ceza devede tüy bile değil” dedi.

Atal, Çevre Bakanlığı yetkililerinin siyanürün aktığı iddia edilen dere hakkında “Kuru dere” diye rapor tuttuğunu, ancak bu derenin aktığını dile getirdi. Atal, Çevre Bakanlığı yetkililerinin “suç delillerini gizlediğini” ifade etti.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur