Erzincan’da altın madeninden sızan siyanürü şirket kabul etti

Anagold Madencilik şirketi, Erzincan’ın İliç ilçesinde Çöpler Altın Madeni'nde boru hattının patlaması sonucu Fırat Nehri ve İliç Barajı'na doğru siyanür sızıntısı yaşanmasını itiraf etti. Şirket yaptığı açıklamada dökülen siyanür miktarının 8 kg olduğunu ve hemen temizlendiğini öne sürdü. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise "Kimyasal sızıntıya sebep olan firmaya men cezası uygulanacak mı?" diye sordu

Erzincan’da altın madeninden sızan siyanürü şirket kabul etti

Erzincan’ın İliç ilçesinde Çöpler Köyü üzerine kurulan Çöpler Altın Madeni sahasında boru hattının patlaması sonucu atık havuzundan sızan siyanür Fırat Nehri ve İliç Barajı’na karıştı. Anagold Madencilik şirketi de bugün yaptıkları açıklamada siyanür sızıntısı yaşandığını kabul etti.

Sosyal medyadaki 20 ton siyanür döküldüğüne dair iddiaları reddeden şirket dökülen siyanür miktarının 8 kg olduğunu belirten şirket, 21 Haziran 2022 günü maden operasyon sahasında seyreltilmiş siyanür içeren bir solüsyon dökün­tüsü meydana gelmiştir. Döküntü hızlı bir şekilde temizlenmiş ve bu olay derhal T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bildirilmiştir” açıklamasını yaptı

“Sebep olan firmaya men cezası uygulanacak mı?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise sızan siyanür atıklarının çevre tahribatına neden olduğu gerekçesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Öztunç, “Kimyasal sızıntıya sebep olan firmaya men cezası uygulanacak mı?” diye sordu.

Öztunç’un Kurum’a yönelttiği sorular şu şekilde:

  •  Söz konusu firma hakkında faaliyetten men cezası uygulamayı düşünüyor musunuz?
  •  Siyanür ve diğer kimyasal sızıntılarıyla ilgili inceleme ve analizlerin sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşacak mısınız?
  •  Söz konusu tesisin, son denetimi hangi tarihte gerçekleştirilmiş, denetim raporlarındaki atık maden barajına yönelik tespit ve değerlendirmeler nelerdir?
  •  Söz konusu kaza sonrasında analiz için ne tür örnekler alınmıştır? Kaç noktadan numuneler alınmış ve kirlilik maden alanından itibaren ne kadar bir alanda analizlerle takip edilmiştir?
  •  Söz konusu kazanın yeraltı sularına etkilerine ilişkin bir takip yapılmış mıdır?
  • Oluşan zararın kamuya maliyeti ne kadardır? Bu konuda bir hesaplama yaptınız mı? Yaptığınız maliyet hesaplamasında hangi parametreleri kullandınız?
  •  Kaza sonrasında toplanan atıklar nerede depolandı?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur