EnerjiSA direnişçilerine Sabancı Kuleleri önünde polis saldırısı: “Zafer direnen emekçinin olacak!”

Beşiktaş Kaymakamlığı'nın eylem yasağına karşın Sabancı Holding önünde işe iade talebiyle eylemlerini sürdüren EnerjiSA işçilerine ve işçilere desteğe gelen kurum temsilcilerine polis saldırdı

EnerjiSA direnişçilerine Sabancı Kuleleri önünde polis saldırısı: “Zafer direnen emekçinin olacak!”

Haksız yere işten çıkarıldıkları için işe iade talebiyle direnişe başlayan DİSK/Enerji Sen üyesi EnerjiSA işçileri, direnişlerinin 68. gününde bir kez daha Sabancı Kuleleri önünde basın açıklaması yapmak istedi. Çok sayıda sendika ve kurum temsilcisi de işçilere destek için oradaydı. Ancak polis Beşiktaş Kaymakamlığı’nın Sabancı Center çevresi için aldığı eylem yasağı kararını gerekçe göstererek işçilere saldırdı.

“Biz çocuklarımızın geleceği için buradayız!”

Pankart açıp “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla Sabancı Center önüne doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü, sokak girişinde polis tarafından kesildi. Kalkanlarla eylemcilere engel olan ve çevrelerini saran polis, basın emekçilerini de çemberin dışına çıkararak görüntü almalarını engelledi.

Polis kalkanları arasında kısa bir konuşma yapan DİSK/Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “Biz işimiz için, biz ekmeğimiz için, biz çocuklarımızın geleceği için buradayız! Direne direne kazanacağız!” dedi.

İşçiler basın açıklaması yapmak istediklerini söylese de polis, dinlemeden saldırıya geçti.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Genel Sekreteri Emin Atsız, İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman, Kurucu Genel Başkanı Kamil Kartal, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, DGD-SEN Genel Başkanı Neslihan Açar, Halkevleri MYK üyesi Rüya Kurtuluş ve İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik’in yanı sıra, Umut-Sen, İşçi Emekçi Birliği, TEHİS, Ekmek ve Onur, Sosyal-İş, İnşaat-İş, TİP ve TÖP temsilcileri ile EnerjiSA işçilerinin de aralarında olduğu 29 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan eylemcilere ters kelepçe takılırken, yaralananların olduğu ve gözaltındakilerin Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Serbest bırakıldılar

Sabancı Kuleleri’nde gözaltına alınanlardan 24’ü akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Halkevleri MYK üyesi Rüya Kurtuluş, İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik, Faruk Yıldırım ve Devrim Deniz Kaplan ile EnerjiSA işçisi Bekir Bayatlı, adliyeye çıkadıldı. Savcılık ifadelerinin ardından herkes serbest bırakıldı.

#SözünüTutSabancı

Gözaltıların ardından Twitter’da kampanya başlatan Enerji-Sen, önceki görüşmelerde verilen sözlerin tutulmasını istedi. Sabancı Holding yöneticileri işçileri işe alacaklarını söylemiş ancak somut bir adım atmamıştı.

Eylemden kareler:

Fotoğraf: Hayri Tunç

Fotoğraf: Hayri Tunç

Fotoğraf: Hayri Tunç

Fotoğraf: Hayri Tunç

Fotoğraf: Zeynep Kuray

Fotoğraf: Zeynep Kuray

Fotoğraf: Zeynep Kuray

Fotoğraf: Zeynep Kuray

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur