DİSK Basın İş, tutuklanan gazeteciler için Diyarbakır’da: Gazeteciliği savunmaya geldik

İstanbul ve Ankara’dan Diyarbakır’a dayanışma için gelen DİSK Basın İş üyesi gazeteciler, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ile birlikte tutuklanan 16 gazeteci için açıklama yaptı

DİSK Basın İş, tutuklanan gazeteciler için Diyarbakır’da: Gazeteciliği savunmaya geldik

İstanbul ve Ankara’dan Diyarbakır’a dayanışma için gelen DİSK Basın İş üyesi gazeteciler, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ile birlikte tutuklanan 16 gazeteci için açıklama yaptı. 8 Haziran’dan bu yana polis ablukası altında olan Ari Yapım önünde yapılan açıklamaya İstanbul ve Ankara’dan Diyarbakır’a dayanışma için gelen DİSK Basın İş üyesi gazeteciler, kentteki sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

“Özgür Basın Susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamada, gazeteciler dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Açıklamada dayanışma için Diyarbakır’a gelen gazetecilerden Tolga Balcı, Kürt meslektaşlarının zor koşullarda gazetecilik yaptığını, belirtti. Tutuklanan gazeteci Ömer Çelik’in “Yük sizin omuzunuzda” sözlerini hatırlatan Balcı şunları ifade etti:

Ömer Çelik tutuklanırken ‘Yük sizin omuzunuzda’ dedi bu yük sadece Kürt meslektaşlarımızın omuzunda değildir. Kürt gazeteciler yalnız değildir demek için buradayız. 16 arkadaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecilik suç değildir.

Gazeteci Sibel Yükler ise, tutuklanan gazeteciler ile gazeteciliği savunmak için Diyarbakır’a geldiklerinin altını çizerek, “Tutuklanan arkadaşlarımız, Kürt basınında tutuklanan ilk arkadaşlarımız değil. 2016 yılında tutuklanan ve hala cezaevinde olan Nedim Türfent gibi arkadaşlarımız var. Bu ilk değil, son da değil. 20 Aralık 2011’de gazeteciler gözaltına alındığında; büyük olaylar oldu. Ne zaman ki gazeteciler bu ülkede tutuklandıysa, ülkede büyük felaketler meydana geldi” dedi. Yükler, şunları kaydetti:

Herhangi bir program ya da attığımız tweet nedeniyle bu dezenformasyon yasası sonrası her an tutuklanabiliriz.

Kamuoyunun tutuklanan gazetecilerin yanında olması gerektiğini belirten Yükler, herkesin haber alma hakkını savunması gerektiğinin altını çizdi. Yükler, Biz tutuklanan arkadaşlarımızı sahalardan tanıyoruz. Ceylan Önkol, Kemal Kurkut’tan tanıyoruz. Biz bunun için buradayız. Her zaman gazeteciliği savunacağız” dedi.

Dayanışma için Diyarbakır’a gelen Gazetecilikte Kadın Koalisyonu adına konuşan Ceren İskit ise şunları aktardı:

Burada 16 tutuklu gazetecinin yanında olmak, dayanışmayı büyütmek için buradayız. 4 tutuklu kadın arkadaşımız için buradayız. Kadın gazeteciler ya yargılanıyor ya tutuklanıyorlar. Kadın gazeteciler sadece gazetecilik faaliyeti yürütüp, hakikatin peşinden koşuyorlar. Gazetecilik suç değildir, özgür basın susturulamaz.

Konuşmaların ardından 16 gazetecinin ismi okunarak “burada” denildi. Açıklama, “Özgür basın susturulamaz” sloganlarıyla son buldu.

Açıklama öncesi ziyaretler

DİSK Basın İş üyesi gazeteciler, tutuklanan gazetecilerle dayanışma kapsamında geldikleri Diyarbakır’da Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ile bürosu polislerce basılan Jinnews’e dayanışma ziyaretinde bulundu.

İstanbul ve Ankara’dan Diyarbakır’a tutuklanan gazetecilerle dayanışmak için gelen DİSK Basın İş üyesi gazeteciler, DFG ile 8 Haziran’da gazetecilere yönelik gerçekleşen operasyonda polislerce bürosu basılan ve malzemelerine el konulan Jinnews’in Yenişehir ilçesindeki bürosunu ziyaret etti. Gazetecileri, DFG Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Roza Metina karşıladı.

DFG ile Jinnews ziyaretlerinde gazeteciler, basına yönelik saldırılara karşı ortak mücadelenin önemine dikkat çekerek, gazetecilerle dayanışma içerisinde olacaklarını belirtti.

Gazeteciler dün (17 Haziran) İstanbul ve Ankara’dan dayanışma ziyareti için yola çıkmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur