Dikmen’de 2 Temmuz anması: “Hırsızların ve katillerin iktidarından alacaklıyız, bizden çaldıklarını almak için harekete geçelim”

Sivas Katliamı'nın 29. yıldönümünde Ankara'da Dikmen'de yapılan anma programında konuşan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk "Hırsızların ve katillerin iktidarından alacaklıyız, bizden çaldıklarını almak için harekete geçelim" dedi

Dikmen’de 2 Temmuz anması: “Hırsızların ve katillerin iktidarından alacaklıyız, bizden çaldıklarını almak için harekete geçelim”

Sivas Katliamı’nın 29. yıldönümünde Halkevleri ve CHP’nin çağrısıyla Ankara Dikmen’de anma programı düzenlendi. Ahmed Arif Parkı’nda yapılan anmaya yüzlerce kişi katılırken Mustafa Özarslan ve Grup Çığ, Grup Tersname ve Dikmen Kadın Müzik Topluluğu sahne aldı.

Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte ilk sözü Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk aldı. Merttürk, 29 yıl önce katliam yapan zihniyetin hâlâ iktidarda olduğunu, zamanaşımı gibi insanlık dışı uygulamalarla katliamcı zihniyetin sürdürüldüğünü ifade etti.

Çözüm bağımsız siyasal hatta

Baskıcı iktidar karşısında karamsarlığın ve değişim beklentisinin birlikte yaşandığını ifade eden Merttürk, gerçek çözümün halkın çıkarlarını örgütleyebilecek bağımsız bir siyasal hatta olduğunu vurguladı. Milyonlarca insanın kirasını, faturasını öderken zorlandığını, sağlıklı beslenemediğini ifade eden Merttürk, bu süreçte zenginleşen kesimleri de işaret ederek şunları söyledi:

Biz kendi boğazımızdan kıstıkça bu ülkenin başına çöreklenenler zenginliklerine zenginlik katmaya devam ediyor. Yok öyle bize üç kuruş onlara hanlar saraylar! Yok öyle biz açlıkla savaşırken onlara ejder meyveleri ve altın musluklar! Yok öyle bizim çocuklarımız barınacak yurt bulamazken kendi çocuklarına gemicikler, jetler!

Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yediler. Artık yeter!

Egemenler bir yandan bizi yoksullaştırırken, bir yandan da memlekette ne kadar demokratik hak varsa onu budamaya çalışıyor. Ancak ne kadar baskı ve zulüm varsa da direnmekten vazgeçmeyen milyonlar var.

Bu düzen çürümüştür

“Bu düzen çürümüştür” diyen Merttürk, konuşmasının devamında kapitalist sistemin bu halkın ihtiyaçlarına artık cevap veremyeceğini ifade etti. Devamında ise şu sözlerle örgütlenme çağrısı yaptı:

Hırsızların ve katillerin iktidarından alacaklıyız! Bizden çaldıklarını geri almak için hep birlikte harekete geçmeliyiz! Mahallemizde Halkevi başta olmak üzere ne kadar kurum, parti, dernek varsa birlikte mücadele etmek için kapısını aşındıralım.

Düzenin o ya da bu açığını kapatarak, yama yaparak, bütün ümit ve beklentileri sandığa hapsederek gerçek bir değişim yaratılamaz. Ancak bir direniş çizgisi etrafında, “Hesap soracağız!” iddiasıyla bugünden harekete geçebilirsek gerçek anlamda bir değişim yaratabiliriz.

Merttürk’ün konuşmasının ardından sırasıyla Mustafa Özarslan ve Grup Çığ, Grup Tersname ve Dikmen Kadın Müzik Topluluğu sahne aldı. Semah gösterisinin ardından anma programı sona erdi.

Anmadan kareler

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur